Severní Korea varuje před vojenským cvičením USA a Jižní Koreje

Reuters. Severní Korea varovala před americko-jihokorejským vojenským cvičení po ukončení Olympijských her. Ministr zahraničí Severní Koreje sdělil v dopise OSN, že v takovém případě jeho země nebude jenom přihlížet.

Severní Korea neprovedla žádné další testy od listopadu 2017 a vstoupila do rozhovorů s Jižní Koreou během ledna. Jedná se o první mezikorejské rozhovory za poslední dva roky.

Podle dopisu severokorejského ministra zahraničí Ri Čong Ho ale uspořádání vojenských cvičení hrubě ohrozí mír a bezpečnost na Korejském poloostrově.

Rutinní vojenská cvičení Jižní Korea a USA byla odsunuta na dobu po skončení Olympiády, kterou Jižní Korea hostí.

Americký zvláštní vyslanec Joseph Yun přitom sdělil, že v případě řešení severokorejské jaderné otázkou jsou na stole stále všechny možnosti.

Mezi Pchjongjangem a Washingtonem dochází k další výměně názorů a Severní Korea viní USA z toho, že na Olympijských hrách chystá konfrontační divadlo.

Donald Trump řekl, že společný dialog mezi Severem a Jihem je „dobrá věc“ a že si jihokorejský prezident Mun zaslouží velké uznání. V rámci Olympiády se chystalo společné kulturní představení severokorejských a jihokorejských umělců, ale Pchjongjang ho nakonec zrušil. Na hrách se má představí 22 severokorejských atletů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.