Skotský soud má rozhodnout, zda je možné zvrátit Brexit

Reuters. Na začátku příštího týdne má skotský soud rozhodnout, zda je možné podat u Evropského soudního dvora dotaz, který by ujasnil, zda sama Velká Británie může změnit svůj názor o odchodu z EU.

Návrh podala skupina proevropských poslanců a snaží se dát Velké Británii možnost zůstat v Evropské unie, když bude jasné, co bude odchod pro zemi ekonomicky a politicky znamenat.

Rozsudek má padnout v pondělí nebo v úterý a je možné se proti němu odvolat k radě soudců. Skupina poslanců tvrdí, že až bude Británie vědět jistě, co odchod znamená, mohl by parlament změnit toto rozhodnutí. Proto je nutné mít rozhodnutí o možnostech brzy.

Vláda tvrdí, že tato otázka není relevantní, protože svůj názor ohledně Brexitu nezmění. Proces odchodu byl nastartován 29. března a bude trvat celkem dva roky.  Premiérka Theresa Mayová řekla, že nebude tolerovat pokusy parlamentu Brexit zastavit. Parlament se ale Mayové v prosinci postavil a odhlasoval si mnohem výraznější slovo v přijetí konečné dohody o Brexitu.

Poslanci, kteří se obrátili na skotský soud, představují skotské volební okrsky, které byly silně proti Brexitu v lidovém hlasování v roce 2016. Celkově Británie hlasovala pro odchod z EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.