Čína obvinila Spojené státy z neúcty k zemím v Latinské Americe

Reuters. Čína obvinila Spojené státy z neúcty k Latinské Americe, poté co ministr zahraničí USA Rex Tillerson varoval země regionu před přílišným spoléháním se na hospodářské vztahy s Čínou.

Tillerson před začátkem svého turné do Mexika, Argentiny, Peru, Kolumbie a Jamajky řekl, že Čína se prostřednictvím ekonomických vazeb snaží dostat region do svého orbitu. Čínské ministerstvo zahraničí vydalo vyjádření, které tvrdí, že vztahy mezi Čínou a latinskoamerickými zeměmi stojí na společných zájmech a vzájemných potřebách. „To, co Spojené státy řekly, je zcela proti pravdě a ukazuje neúctu k velkému počtu latinskoamerických zemí.“, píše se v textu.

Čínské ministerstvo dále sdělilo, že Čína je významným zákazníkem latinskoamerických surovin a že její investiční a obchodní vazby v regionu jsou v souladu s obchodními pravidly, místními zákony a regulacemi. Peking vyjádřil naději, že země, kterých se to týká, se vzdají starého myšlení podle vzorce nulového součtu.

Minulý měsíc byl ministr zahraničí Číny Wang Ji v Chile na summitu se zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku, kde je pozval k podílení se na čínském projektu Nové Hedvábné stezky či Jednoho pásma, jedné stezky.

Nezávisle na tom obvinil jeden z vysokých ekonomických diplomatů amerického ministerstva financí David Malpass Čínu z toho, že ve Venezuele podporuje špatné vládnutí tím, že zde dělá politiku investic na bázi ropy za půjčky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.