Na rozděleném Kypru dnes volí prezidenta

Euronews. Řečtí Kypřané v neděli volí prezidenta. Voliči si přejí prezidenta, který by konečně sjednotil ostrov a přinesl ekonomický růst v zemi, která žije stále ve stínu krize z roku 2013. Bude se jednal o volbu mezi konzervativním prezidentem Nicosem Anastasiadesem a levicovým protikandidátem Stavrosem Malasem.

Oba muži proti sobě stáli i ve volbách v roce 2013, ale nakonec vyhrál Anastasiades. Tentokrát to bude asi vyrovnanější soutěž. V prvním kole dostal Anastasiades 35,5 % a Malas 30,2 % hlasů. Volit má více než půl milionů voličů. V prvním kole se zdrželo 28 % voličů.

Oba kandidáti se snažili oslovit v kampani druhého kola velké okruhy voličů, kteří v prvním kole podpořili jiné kandidáty, především centristu Nicholase Papadopoulose, který získal 25,7 % hlasů v prvním kole. Papadupoulos, který je zastáncem tvrdší linie vyjednávání o míru na rozděleném ostrově, nepodpořil ani jednoho z kandidátů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.