Německo a jednání o velké koalici: co zatím víme

Aktuálně: O čem všem se staronoví koaliční partneři CDU/CSU a SPD v Německu zatím dohodli a o čem nikoliv? 

I když jednání o velké koalici ještě probíhají, řada programových bodů už je zřejmá. Některé jsou obsaženy v sondovacích dokumentech, některé vyplývají z jednání.

V oblasti trhu práce se vrací otázka přechodu z částečného úvazku na plný i nový nástroj na řešení dlouhodobé nezaměstnanosti. Je plánován speciální zákon k migraci kvalifikovaných pracovníků. Strany chtějí změnit základní zákon („ústavu“ – Grundgesetz) tak, aby se centrum mohlo více angažovat v rozvoji škol. Na školy a péči by měly jít dvě miliardy eur.

Do roku 2025 by v Německu mělo být kompletní pokrytí rychlým internetem. Zachována by měla být síťová neutralita.

Co se evropských témat týká, Německo by mělo být aktivní v debatě o posílení EU. Společně s Francií by se měla změnit eurozóna. Cílem je také „solidární rozdělení odpovědnosti“ v oblasti uprchlické politiky. Obecně platí, že Německo je připraveno k větším příspěvkům do rozpočtu EU.

Vzrůst mají přídavky na děti, speciální příspěvek pro chudší rodiny se má také zvýšit. Práva dětí by měla být zakotvena v základním zákoně. Tzv. solidární příspěvek by měl postupně mizet, ke zvýšení daní nedojde. Pro rozpočet nadále platí cíl „černé nuly.“ Jednotlivé spolkové země by měly do roku 2021 dostat osm miliard euro na uprchlíky.

Počet uprchlíků by za rok neměl překročit 180 000- 220 000 za rok. Azylové řízení by mělo být centralizováno. Sestěhování rodin je suspendováno do konce července. Poté bude sestěhování omezeno, maximálně tisíc lidí za měsíc. O detailech se ještě bude jednat.

Pracovní podmínky i platy se budou zlepšovat v oblasti, kde je nedostatek pracovních sil, v oblasti sociální péče a na klinikách. Posilovat mají i bezpečnostní úřady, až 7500 nových pracovních míst. Kvůli teroristickým hrozbám budou stanoveny jednotné standardy. Budou se rozvíjet programy proti extremismu, islamismu a antisemitismu. Speciální komise se bude věnovat návrhům na možné rozšíření prvků přímé demokracie.

Sporným bodem je dvojí občanství. CDU se chce vrátit k tomu, aby například děti migrantů, až dosáhnou dospělosti, musely učinit rozhodnutí mezi německým či cizím státním občanstvím. V ulicích musí být více policistů.

Úroveň důchodů nesmí klesat. Do roku 2025 se poměr důchodu ke mzdě nesmí snížit pod 48 %. Do roku 2030 má být dosaženo cíle ochrany klimatu. Dále se mají rozvíjet obnovitelné zdroje, do roku 2030 se má jejich podíl zvýšit na 65 % u spotřeby elektřiny. Rychleji by se měla rozvíjet síť. Poté, co byl glyfosát na úrovni EU povolen, tak by měl být v Německu omezen a co nejrychleji zase zakázán.

Pokračovat mají investice do infrastruktury, měl by vzniknout „urychlovací zákon.“

Export zbraní by měl být omezen, jednotky Bundeswehru v Mali a Afghánistánu posíleny, ale vojenská účast v boji proti tzv. Islámskému státu naopak oslabena.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.