Maoyvá je před další bitvou, tentokrát o celní unii

Financial Times. Premiérka se snaží udržet kabinet před klíčovým setkáním, napsaly britské noviny. 

Theresa Mayová je pod tlakem, protože konzervativní poslanci plánují bitvu proti užší celní unii po Brexitu. Premiérku čekají klíčová jednání kabinetu, v němž se pokusí najít přístup, který udrží její vládu pohromadě.

Napětí je zřejmé i proto, že vyšlo najevo, že poradci Mayové tajně zvažovali, zda by Velká Británie mohla dosáhnout dohody o celní unii, která by pokrývala obchod se zbožím. Jenže euroskeptici se obávají, že taková dohoda by bránila Británii v provozování nezávislé obchodní politiky. Zabránila by zemi například nabízet snížení celní sazby na zboží, které pochází ze zemí mimo EU, například z Indie.

Pozdvižení bylo tak velké, že euroskeptici prý začali připravovat puč k odstranění Mayové z úřadu, pokud by sledovala cestu celní unie. Očekává se, že se vytvoří jednotná fronta Borise Johnsona, Michela Govea, a Liama Foxe. Na druhé straně je ministr financí Hammond, který chce mírný Brexit, tedy aby si Británie udržela vazby k jednotnému trhu EU.  

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.