Puigdemont: tah na odtržení Katalánska je pryč

Zpráva dne: Podle uniklé konverzace Carlese Puigdemonta snaha o nezávislost Katalánska prohrála a vítězem je Španělsko.

Unikla soukromá zpráva Carlese Puigdemonta, že jeho motiv vytvořit novou katalánskou republiku skončil a že španělská vláda vyhrála. Bývalý předseda regionální vlády poslal řadu depresivních mailů svému bývalému kolegovi. Píše v nich o tom, že byl obětován vlastními lidmi. Napsal to jen krátce poté, co se katalánský parlament rozhodl odložit schůzi, na které měl být znovu zvolen lídrem země. Odložení následovalo po tlaku španělských soudů, které uvedly, že Puigdemont nemůže být znovu zvolen, protože je na útěku před španělskou justicí a žije v Bruselu.

Puigdemont čelí obviněním ze vzpoury. Soudy uvedly, že Puigdemont se ovšem musí vrátit do Španělska a objevit se před katalánským parlamentem, než může být znovu jmenován lídrem. To ale nemůže udělat, jinak bude zatčen.

Sezení parlamentu bylo odloženo, dokud nebudou dány garance, že se může Puigdemont bezpečně vrátit. V separatistickém táboře bylo odložení mnohými vnímáno jako zrada.

Puigdemontovy zprávy ukazují na zoufalství v táboře separatistů. Někteří uvažují o tom, vzdát se Puigdemonta a vybrat jinou postavu, která bude pro boj za nezávislost vhodnější. Ale zatím nikdo nechtěl oficiálně veřejně říci, že Puigdemont skončil.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.