Tillerson si v Latinské Americe pochvaluje americkou zahraniční politiku 19. století

Přečetli jsme: Americký šéfdiplomat začal návštěvu v Latinské Americe tím, že si pochvaloval staré dogma zahraniční politiky USA – Monreovu doktrínu. Vedle toho varoval místní vlády před spoluprací s Čínou.

Americký ministr zahraničí Rex  Tillerson začal kontroverzně při své první návštěvě Latinské Ameriky, protože si pochvaloval návrat ke dvě stě let staré politické doktríně, která ospravedlňovala ozbrojené americké intervence na „jejím zadním dvorku.“, napsaly Financial Times. Ministr zahraničí se také opřel do Číny kvůli tomu, že „v regionu roste její imperiální síla.“ Tillerson před cestou uvedl, že je potřeba učinit víc k zastavení pašování zbraní a že USA mají velkou vinu za drogový problém. Jenže to, že uvedl, že kontroverzní Monroeova doktrína byla „jasným úspěchem“ jeho hostitele nepotěší. Je možné, že jde o následek toho, že ministerstvo zahraničí opustili zkušení odborníci na Latinskou Ameriku.

Doktrína, kterou stanovil prezident James Monroe, říká, že americký kontinent by neměl podléhat zahraniční kolonizaci či intervencím. Roosevelt v roce 1904 dodal, že USA mohou provádět „mezinárodní policejní sílu“ na polokouli, což se následně citovalo jako obrana amerických vojenských akcí. Tillerson tento rámec označil „za stejně relevantní jako ve dnech, kdy byl napsán.“ Bývalý Obamův poradce k tomu řekl, že bezesporu nejde o moderní vizi Latinské Ameriky a jejich vztahů, a je to další problém k tomu, co už prezident Donald Trump řekl o drogách, imigrantech a kriminálnících, kteří směřují na sever.

Toky zbraní ze severu na jih problémem

Nová zpráva ukázala, jak katastrofální dopad má pašování zbraní z USA do Mexika. Mexiko má strašnou míru vražd – 20,5 na 100 000 lidí. A hlavním důvodem je právě přístup ke zbraním. Nelegální zbraně také posilují násilí v zemích jako je Guatemala, Honduras a Salvador, které jsou všechny tři největším zdrojem nelegální migraci do USA.

Tillerson slíbil, že zlepší práci ohledně dozoru nad toky zbraní. Tématem návštěvy v Mexiku má být také dohoda NAFTA. Tillerson byl ohledně dohody mírnější, zdůraznil, že on sám pracoval v energetickém byznysu, je z Texasu, je rančer a ví, jak je dohoda pro ekonomiku důležitá.

Zároveň Tillerson varoval, že kontinent se musí mít na pozoru před vzdálenými mocnostmi, čímž narážel na rostoucí ekonomický vliv Číny v Latinské Americe.

Mexický politický pozorovatel Francisco Baeza k tomu lakonicky poznamenal: Tillerson jede do Mexika, oživuje Monreovu doktrínu, která ospravedlňovala intervence „gringů“ do Latinské Ameriky a ještě varuje, že „není potřeba nových imperiálních mocností, které chtějí jen prospěch pro své občany.“ V překladu: Latinská Amerika je naše.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 Ilustrační obrázek:  Autor – U.S. Department of State from United States – Secretary Tillerson Delivers Remarks on the 2016 International Religious Freedom Report, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61702826

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.