Američané v zahraničí budou zasaženi novými daňovými pravidly

Financial Times.  Kritikové říkají, že fyzické osoby budou mít stejné zacházení jako velké firmy, píší Financial Times.

Američané žijící v zahraničí zažívají překvapení ohledně daní, a to kvůli svým aktivitám mimo USA. Vede k tomu nový soubor pravidel repatriace, který byl Kongresem navržen tak, aby Apple a Google a další firmy vrátily do USA zisky, které si jinak „uložily“ v zemích s nízkými daněmi. Daňoví experti uvádějí, že tímto pravidlem budou postiženi i klienti jako fyzické osoby, jedná se o repatriační daň ve výši 15,5 % ze zisků, které firmy akumulovaly v zahraničí.

Jakýkoliv občan USA, který má více než 10 % na „kontrolované zahraniční firmě“, bude muset tuto daň během osmi let zaplatit. Kontrolovaná zahraniční firma je taková, v níž mají američtí akcionáři více než 50 % hlasovacích práv. Zákon ovšem je napsán tak, že nerozlišuje mezi firmami jako je Google a mezi americkým občanem.

Daňoví experti očekávají menší pozdvižení, ale expati nemají moc politického zastání. 9 milionů Američanů žije v zahraničí, ale není jasné, kolik z nich bude zákonem zasaženo. V případě Izraele se prý bude jednat o stovky. Je také možné, že jednotlivci, na které dopadne repatriační daň, vůbec nebudou mít dost peněz, aby ji mohli zaplatit. Na rozdíl od korporací si nemohou nárokovat odpočitatelnou položku. Někteří doufají, že tento „vedlejší“, zřejmě nezamýšlený efekt daňové změny povede k tomu, že se ustanoví zdanění na základě sídla, nikoliv na základě občanství.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.