Merkelová, moc a nedůvěra

Přečetli jsme: Koaliční vyjednávání v Německu neštěpí jenom sociální demokraty, fakticky špičky CDU drží pod pokličkou stranickou základu, která vře. Důvod: nespokojenost s politikou Angely Merkelové.

Rakouský list Kurier píše o tom, že vyjednávání o velké koalici v Německu štěpí sociální demokracii. Ale i když ta se často hádá, pak špičky CDU drží pokličku nad „vroucí“ základnou.

Neotřesitelná, nebo nepoučitelná – tak se dá interpretovat reakce Angely Merkelové na den po volbách. CDU dosáhla nejhoršího výsledku od roku 1949 a kancléřka prostě řekla: nemohu rozpoznat, co bychom nyní měli dělat jinak.

Když o tom hovoří Alexander Mitsch, jen těžko skrývá vztek. Člen CDU – již 33 let, který pochází z Bádensko-Württemberska ví dobře, co je potřeba udělat. Vrátit se ke konzervativním hodnotám. Kdyby strana byl podnik, pak by dozorčí rada musela šéfa už dávno propustit, říká nemilosrdně. Takové tóny se v CDU moc neslyší. To, že to ve straně vře, to se ví, ale veřejně něco říci, si málokdo troufne. Zatímco SPD emocionálně jiskří, a zpochybňuje vše, od Martina Schulze po sondovací rozhovory, CDU mlčí. A na Twitteru se objevují vtípky: jestli někdo už někdy slyšel o základně CDU?

Základna není vítána

Mitsch říká – ano, základna existuje, ale její kritika není vítaná. Mitsch se necítí stranou zastupován, strana je moc vlevo. Proto založit „hodnotovou unii“, svaz iniciativ v CDU a CSU, které mají v celém Německu tisíce členů,  kteří chtějí konzervativní směřování. Například u tématu Evropy odmítají vstup Turecka do EU, nebo zpochybňují uprchlickou politiku. Říkají k tomu: byly vyslány špatné signály. Masové přistěhovalectví se musí omezit, vnější hranice se musejí chránit, říká Mitsch. Zní to jako AfD, ale on se domnívá, že právě tyto postoje dříve zastávala CDU, ba i kancléřka. Jenže to se změnilo.

Merkelové prý všem stranám podkopala půdu pod nohama, nikdo ji nemůže porazit, se všemi může udělat koalici, ale CDU vnitřně vyprázdnila. Podle Mitsche patří k Zeleným či SPD. Pokud bude znovu velká koalice, je to pro něj signál „dál pořád stejně.“ Mitsch si také stěžuje, že nemůže poznat, jaký plán, jakou vizi vlastně Merkelová má.

Podobně jako levice v SPD si také konzervativci v CDU přejí obsahový nový začátek. Jenže zatím nebyl žádný sjezd strany, na němž se debatovalo. A to zlobí i mladé. Sarah Beckhoffová je předsedkyní svazu mladých v Dortmundu. Sice vůči své straně cítí loajalitu, ale chce změnu na špici strany a také více zodpovědnosti pro mladé.

A diskuse? Nevidí žádný tlak, žádný zájem na kritické diskusi, říká. Každý spor, každá ukázka nedostatků se bere jako volební boj, říká studentka ekonomie. Kdyby existovalo jiné diskusní klima, pak by tu už dávno byl následník.

Proč nejsou kritici? To je podle ní jasné: nejde jen o udržení moci. Říká se: postavíme kancléřku, vyhrajeme volby, máme moc. Ona kritizuje to, že „patří Merkelové.“ Myslí si, že jen Merkelová to umí, jsou závislí na systému a nepostaví se mu.

Svaz mladých z Düsseldorfu si zkusil rebelii. Po ztroskotání koalice Jamajka vyzvali k rezignaci Merkelovou a vyslovili se proti její kandidatuře v případě nových voleb. Legitimní požadavek vzhledem k volební debaklu a také chybějícímu profilu strany, říká Beckhoffová. A reakce v CDU: neslýchané a distanc v dopisu od rebelů.

O takovéto „obranné zdi“ si může nechat Schulz jen zdát. Beckhoffová přiznává, že to, jak se mladí sociální demokraté postavili proti Schulzovi a velké koalici, na ní udělalo dojem. SPD, říká členka CDU, se pere o věc, ale férově.

Mitsch by si přál, aby i členové CDU, nejen SPD, mohli hlasovat o koaliční smlouvě. Pro něho by to bylo jasné: ne velké koalici. Ale menšinová vláda s FDP by se mu líbila, oživila by Parlament a mohla by být klidně bez Merkelové.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.