Rychlejší růst mezd povzbuzuje americké oživení

Financial Times.  Nárůst hodinových výdělků dává v USA šance Republikánům v blížících se volbách, informoval britský list Financial Times.

Růst mezd v USA zrychlil, důvodem je ekonomický růst a vývoj na trh práce. roční nárůst 2,9 % v hodinových výdělcích spojený s nízkou mírou nezaměstnanosti (nejnižší od boomu dot.com) přispěl ke spekulacím o inflačních tlacích v americké ekonomice. Zároveň je to naděje pro Republikány. Sílící ekonomika může vyvážit nepopularitu prezidenta v blížících se listopadových volbách.

Růst mezd byl základní chybějící článek amerického oživení. Pomalá míra inflace vedla také americký FED jen k postupnému zvyšování úrokových sazeb. Ale republikánské daňové škrty a vyšší veřejné výdaje přispějí k oživení, je tedy možné, že centrální banka z obav o přehřátí ekonomiky začne zvyšovat úrokové sazby rychleji.

Firmy jsou optimistické ohledně dalšího přijímání pracovníků, spotřebitelé se pak odměňují vyššími výdaji. Daňová reforma prý také změnila postoj firem, povede je k vyšším investicím, nabírání lidí i eventuálně ke zvyšování mezd.

BLS dodalo, že v měsíci lednu vzniklo 200 000 nových pracovních míst, což je velmi dobré tempo tvorby nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti je na 4,1 %, nabírá se ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu, v restauracích i zdravotnictví. Hned 18 států v lednu zvýšilo minimální mzdu, což mělo dopad na 4,5 milionu pracovníků.

Navzdory řadě dobrých zpráv, tu jsou i znepokojivé. Například průměrný pracovní týden se zkrátil na 34,3 hodin. A také je tu další alternativní ukazatel: nedobrovolné částečné úvazky se zvýšily na 8,2 %. Nicméně, pokud růst mezd vydrží a inflace půjde nahoru, pak je možné očekávat i čtyři zvýšení úrokových sazeb FEDem.

Republikáni doufají, že voliči pocítí dopad snížení daní, i když Demokraté stále vedou v průzkumech před listopadovými volbami.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.