Evropský parlament odmítl celoevropské kandidátky

Aktuálně: Parlament odmítl celoevropské kandidátky, což byl návrh prezidenta Emmanuela Macrona, snížil také počet poslanců po Brexitu a přerozdělil 27 křesel mezi několik zemí. 

Evropský parlament odmítl zavedení celoevropských kandidátek, což by znamenalo zavedení nové třídy europoslanců, reprezentujících celoevropské okrsky. O rozhodnutí informoval ve středu server POLITICO.

Parlament ve středu hlasoval poměrem 368 ku 274 o odstranění návrhu transnacionálních kandidátek z legislativy ohledně uspořádání po Brexitu. Je to prohra pro prezidenta Francie Emmanuela Macrona, který tento způsob reprezentace navrhoval.

Návrh počítal, že by 46 poslanců z celkem 73 míst, které ztratí Velká Británie po Brexitu bylo přesunuto na tento typ poslance.

Parlament redukoval počet poslanců z 751 na 705. 27 poslaneckých míst bylo využito k narovnání některých existujících disproporcí v zastoupení zemí. Konkrétně se tato místa rozdělila podle dohodnutého kompromisu: Francie a Španělsko dostaly 5 nových křesel, Itálie a Nizozemsko 3 křesla navíc a dále Estonsko, Chorvatsko, Finsko, Slovensko, Rumunsko, Polsko, Rakousko, Dánsko a Švédsko po jednom křesle.

Proti návrhu transnacionálních kandidátek byla především největší frakce Evropské lidové strany. Kritizovali to ale někteří evropští lídři. Argumentem bylo, že by to jen posílilo propast mezi voliči a reprezentanty. Malé země měly podezření, že by to dalo výhodu těm velkým.

Pauolo Rangel za Portugalsko řekl, že návrh nedává smysl, pokud není EU federací, kterou není. Jeho francouzský kolega Franck Proust chválil zdravý rozum kolegů, kteří věc odmítli. Jednalo se podle něj o „špatný nápad, který by zkomplikoval volební systém a jasně by vzdálil voliče od europoslanců.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.