Německá velká koalice: Kühnert je v šoku

Zpráva dne: Uzavření koaliční dohody mezi německou sociální demokracii a CDU/CSU vzbudilo vlnu kritiky. Mluví se o tom, že pro sociální demokraty jde o dovládnutí k smrti, a o odmítnutí politického stylu, která ke koalici vedl. 

Ostře kritizovala šéfka frakce Levice Sahra Wagenknechtová plánovaný vstup SPD do nové velké koalice. A šéf mladých socialistů Kühnert tweetoval: Ne Velké Koalici znamená také ne politickému stylu, který byl předveden. O reakcích mezi politiky informoval Die Welt.

Sahra Wagenknechtová podrobila souhlas vyjednavačů SPD s velkou koalici velké kritice. SPD si tím podle ní kope svůj hrob. A jestli bude definitivně pohřbená, o tom rozhodnou členové, řekla Wagenknechtová. Ona sama doufá, že rozhodnutí členů bude odvážné, že se většinově rozhodnou pro nový začátek v opozici, místo toho, aby po boku CDU/CSU „dovládly k smrti.“

Wagenknechtová se domnívá, že koaliční smlouva znamená „jedeme dál“ (weiter so). Strany rezignovaly na daně pro superbohaté a firmy, peníze na investice budou chybět. Zhorší se bytová nouze i nouze v oblasti péče, nejistá zaměstnání, nízké mzdy a nízké důchody. Místo odzbrojení se sází na růst zbrojních výdajů. Frakční šéfka Levice se domnívá, že s touto koalicí nelze ani budovat sociální stát, ani provozovat mírovou zahraniční politiku.

Šéf mladých socialistů Kühnert je členem SPD, ale velkou koalicí je nadšen asi tak jako Wagenknechtová. Už týdny mobilizuje proti nové velké koalici.

Hned poté, co bylo známo, že Schulz se stane novým ministrem zahraničí a Nahlesová se stane předsedkyní strany, tweetoval Kühnert: Ne velké koalici neznamená jen odmítnutí koaliční smlouvy (o které najednou nikdo nemluví). Znamená to také odmítnutí politického stylu, který byl dnes předveden. A mohl za to sbírat tisíce lajků.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.