Peru hodnotí pozitivně obchodní vztahy s Čínou

Aktuálně: Peru reagovala na slova Rexe Tillersona ohledně Číny. Jeho ministr obchodu poděkoval Spojeným státům za radu a vyjádřit spokojenost s tím, jak funguje obchod s největším obchodním partnerem země – Čínou. 

Peruánský ministr obchodu reagoval na slova amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona ohledně spolupráce latinskoamerických zemí a Číny. Eduardo Ferreyros řekl, že od roku 2010, kdy Peru a Čína uzavřely dohodu o volném obchodě byl obchodní nadbytek s Čínou 2,74 miliardy dolarů. „Čína je dobrý obchodní partner. Jsme spokojení s výsledky obchodní dohody.“, sdělil v kontextu jednání Tillersona s peruánským prezidentem Pedro Pablem Kuczynskim v Limě.

Tato slova byla první poté, co americký šéfdiplomat před svým turné po pěti zemích Latinské Ameriky varoval před přehnanými obchodními vztahy s Čínou. Tillerson naznačil, že Čína se stala novou imperiální silou na kontinentu a obvinil Čínu z neférových obchodních praktik.

Ministr Ferreyros na otázku, která se týkala slov Tillersona, odpověděl, že je vděčný za radu, ať pochází od kohokoliv, ale Peru je podle něj dost opatrné ve svých obchodních vztazích. Zároveň pochválil vztahy mezi Peru a USA. V jejich obchodě se prý deficitu nebojí.

Čína od roku 2011 předčila USA jako největší obchodní partner Peru. Hlavním peruánských artiklem jsou kovy a jejích vývozy. Vztahy mezi Peru a Čínou posílily ekonomicky i diplomaticky.

Prezident země Kuczynski, sám bývalý bankéř z Wall Streetu, podtrhl význam Číny, když právě tam v roce 2016 směřovala jeho první zahraniční cesta po nastoupení do úřadu.

V době prezidentství Baracka Obamy USA doufaly v to, že budou moci kontrovat Číně v oblasti Asie a Tichomoří, kam patří také část Latinské Ameriky, dohodou TTP. Donald Trump od ní ale odstoupil před tím, než mohla být dohodnuta. 11 dalších zemí z oblasti, včetně Peru, dohodu uzavřely bez USA. Tillerson v Limě řekl, že Trump je nyní otevřený tomu, že by se Spojené státy k dohodě nakonec přidaly. Někdy v budoucnu.

Peruánská strana to přivítala. „Ale dohoda byla uzavřena a země, které se chtějí přidat nemohou samozřejmě znovu vyjednat novou dohodu,“, dodal k tomu ministr obchodu Ferreyeros.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.