Největším výhercem německé koaliční dohody je Evropa, píše Reuters

Přečetli jsme: Agenturní komentář vidí hlavní výhody koaliční dohody pro Evropu a daleko menší výhru pak na straně politických stran, které ji uzavřely. 

Sňatky zahrnují dávání i braní. V dohodě o nové velké koalici musela Angela Merkelová dát víc, než se původně čekalo, aby si zajistila své čtvrté kancléřství. Výsledek může být pro EU lepší než pro politické strany, komentuje agentura Reuters.

SPD vyhrála v řadě témat, včetně omezení pracovních smluv na dobu určitou. Ale největší ztrátou pro Merkelovou bylo to, že předala SPD ministerstvo financí. Není možné podceňovat sílu tohoto ústupku. Ministerstvo dříve držel Wolfgang Schäuble, který prosazoval rozpočtovou disciplínu doma i v zahraničí. Martin Schulz z SPD, který směřuje na ministerstvo zahraničí, preferuje méně fiskální přísnosti a více evropské solidarity.

Je pravda, že to bude německý parlament, který bude mít konečné slovo ohledně případných půjček, či přímo fiskálních transferů jiným evropským zemím. Ale tón debaty na vlivných setkáních ministrů financí eurozóny se změní. A možná se změní i rozsah, v jakém je Německo ochotno tolerovat užší vazby v rámci eurozóny.

Některé členy SPD to asi nechá chladnými, protože jejich hlavním tématem je sociální koheze doma. A také žádný ústupek není tak výjimečný, jako bylo stanovení národní minimální mzdy, což se SPD podařilo dosáhnout v roce 2013. Úder, který sociální demokraté utrpěli ve volbách, vede řadu z nich, že se obávají se s Merkelovou znovu spojit. Podpora pro stranu navíc od zářijových voleb znovu klesla. A to zvyšuje riziko, že členové SPD dohodu o velké koalici odmítnou.

Ani Merkelová z toho nevyjde bez šrámů. Některé její ústupky ohledně Evropy už v její straně vyvolaly neklid. A dát moc SPD znamená, že někteří přirození podporovatelé CDU se vrhnou do náruče Alternativy pro Německo. Pokud se velká koalice nakonec podaří, pak to bude právě tato strana, kdo bude největší opoziční silou v parlamentu.

Je možné, uzavírá Reuters, že ti němečtí politici, kteří se připojí k velké koalici, nakonec pomohou Evropě více než sobě.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.