Německá koaliční dohoda: hlavní body

Aktuálně: Jaké jsou hlavní body nové koaliční dohody v Německu v oblastech jako výdaje státního rozpočtu, imigrace, zahraniční politika nebo práce a důchodech?

Nová vláda zvýší výdaje, ale má stále zachovat vyrovnaný rozpočet. Po měsících bylo dosaženo dohody mezi křesťanskými a sociálními demokraty, píší Financial Times. Přinášejí také přehled hlavních bodů dohody.

Daně a výdaje 

Německo bude mít nadále vyrovnaný rozpočet a nebude na sebe brát nový dluh. celý přebytek ve výši 46 mld. eur bude vydán na sociální a další projekty, 12 mld. eur na podporu rodin a dětí, 4 mld. eur na bydlení. Pokud bude přebytek vyšší, než plánován, pak se více peněz vydá na digitální projekty, zahraniční pomoc a ozbrojené síly. Tzv. solidární příspěvek, kterým bylo financováno znovusjednocení, se bude postupně snižovat pro nízko a středněpříjmové plátce.

Imigrace

Právo na azyl zůstane nedotčeno. Imigrace se omezí na 180 000-220 000 lidí za rok. Deportace uchazečů o azyl, kteří neuspěli, se urychlí. Země Alžírsko, Tunisko a Maroko bude označeny za bezpečné země původu. Obce a země dostanou 8 mld. eur na podporu integrace uprchlíků. Rodiny se mohou připojit k uprchlíkům s omezeným statusem od srpna, ale pouze tisíc lidí měsíčně. Bude schválen nový zákon k regulaci imigrace kvalifikovaných pracovníků.

Bydlení

Během dalších čtyř let se postaví 1,5 milionů bytů, také proto, aby se utlumil nárůst nájmů ve velkých městech. Asi 2 mld. eur půjdou na sociální bydlení. Bude zavedena dotace k podpoře vlastnictví domů rodin s dětmi. Zavedou se opatření k regulaci nájmů.

Digitalizace

Německo rozšíří svůj vysokorychlostní Internet a síť 5G. Od roku 2025 bude mít každý právo na vysokorychlostní Internet.

Klima

Žádný jasný časový postup pro odchod od těžby uhlí. Podíl obnovitelných zdrojů v elektrickém mixu se zvýší na 65 % do roku 2030.

Práce a důchody

Důchody budou zafixovány na 48 % k průměrnému příjmu do roku 2025. Chudí lidé, kteří přispívali do systému 35 let, dostanou navíc 10 %. Starší matky dostanou vyšší důchody. Ženy, které přešly na částečné úvazky kvůli dětem, dostanou právo se vrátit na plný úvazek. Krátkodobé úvazky budou přísněji omezeny.

Vzdělávání

Ústava bude doplněna tak, aby federální vláda mohla do vzdělávání investovat, nyní je to totiž záležitost jednotlivých zemí. Poplatky za péči o děti budou sníženy. Bude se investovat 350 milionů eur do pracovního tréninku.

Zdraví

V sektoru péče je potřeba zaměstnat dalších 8000 lidí.

Zahraniční politika

Každé dodatečné euro, které se utratí na obraně, bude jedno euro utraceno na rozvojové pomoci. Počet vojáků sloužících v Afghánistánu vzroste. V sektoru bezpečnosti, včetně policie se zaměstná dalších 7500 lidí.

Evropa

Koaliční partneři vyjádřili otevřenost k reformním návrhům prezidenta Emmanuela Macrona, ale vlastní zatím nepředložili. Německo je připraveno do rozpočtu EU po Brexitu platit více. ESM by se měl přeměnit do Evropského měnového fondu, zakotven v právu EU a kontrolován parlamentem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.