Německé sociální demokracii přibylo 24 000 nových členů. Jak budou hlasovat?

ARD Tagesschau. Od začátku roku přibylo německé sociální demokracii 24 000 nových členů. Všichni mohou hlasovat, zda má strana znovu vstoupit do velké koalice s CDU/CSU. A roste odpor.

Hodiny přesčas byly nutné , aby byly zpracovány dodatečné žádosti o vstup do SPD. Příchod do strany má svůj důvod – kdo se stal členem strany od 6. února, ten může hlasovat, zda mají sociální demokraté vstoupit do další velké koalice s CDU a CSU.

Ve straně je proti nové velké koalici značný odpor. Především mladí socialisté – Jusos – jsou za odmítnutí. Po historicky slabém výsledku se obávají, že nová velká koalice jen urychlí pád sociální demokracie.

Proti odpůrci začali motivovat ke vstupu nováčky s heslem „tritt ein, sag nein“, – tedy vstup a řekni ne. Naopak vedení sociální demokracie bude chtít členy motivovat k hlasování pro velkou koalici – kvůli úspěchům v oblasti zdravotnictví a v politice trhu práce.

Po konci koaličních vyjednáváních se bude hlasovat. Výsledek se dá očekávat za tři týdny, na začátku března.

Zatím ovšem není jasné, jestli je hlasování vůbec v souladu s právem. Přípustnost nyní zkoumá německý ústavní soud. Dostal pět podnětů k zákazu hlasování. Není jasné, že dotazování členů je v souladu se svobodou poslanců, kteří volí kancléře. Dva z pěti podnětů ale byly již odmítnuty.

Hlasování se už také odehrálo v minulosti – v roce 2013 se SPD ptala své členské základy, tehdy mohlo hlasovat 474 820 členů. Účastnilo se jich 78 % a 76 % z nich bylo pro velkou koalici.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.