Rakouský Kurier: Schulz nebude ministr zahraničí a základna CDU zuří

Aktuální zpráva: Martin Schulz, bývalý šéf německé sociální demokracie, nebude ministrem zahraničí. Ustoupil tlaku vlastní strany. Mezitím se začíná zvedat vlna nespokojenosti ve stranické základně CDU.

Koaliční dohoda nepotěšila ani základnu ani špičku německé sociální demokracie. Martin Schulz se vzdal tlaku, nebude ministr zahraničí. V CDU roste odpor proti Angele Merkelové, informuje o posledním vývoji v Německu deník Kurier.

Martin Schulz se bude muset rozloučit s místem ministra zahraničí. Ani koaliční dohoda, která by měla sociální demokraty potěšit, na tom nic nezmění. Tlak na Schulze vzrostl tak, že se rozhodl post ministra zahraničí nepřevzít.

Hlavním důvodem je nespokojenost členské základny, která to chápe jen jako jeho osobní šachy. Předsednictví strany, říkají kritici, nemůže být trampolína pro pěkné ministerstvo. Pokud by se Schulz nestáhnul, pak bychom prohráli hlasování ve straně, uvedl jeden z vysokých představitelů strany.

Důvodem tlaku na Schulze je jasný. Ve volební kampani se vyslovoval proti velké koalici a slíbil, že nikdy do kabinetu Merkelové nevstoupí. A Sigmar Gabriel, odcházející ministr zahraničí, si hned tisku postěžoval, že slib v SPD nic neznamená.

Jenže ani s ministerstvem zahraničí, ani s novou orientací evropské politiky se mladí socialisté Jusos nechtějí odchýlit od svého NE velké koalici.

A v CDU, píše rakouský Kurier, mezitím roste odpor proti Merkelové. Týdny nebylo slyšet z CDU ani pípnutí. Strana byla tiše, protože nebezpečí, že koaliční partner uteče, bylo velké. A požadovalo se jediné: stabilita, stabilita, stabilita.

A nyní: když CDU přijme toto ponížení, pak se vzdala sama. To řekl Friedrich Merz, bývalý frakční šéf CDU. Jasněji už to formulovat nešlo.

Kromě ministerstva hospodářství (a kancléřství tedy) už totiž CDU nezbyl žádný velký rezort. V rukou SPD, pokud členové budou hlasovat pro, má být ministerstvo práce a sociálních věcí, zahraničí a financí.

Carsten Linnemann, který je činný u CDU v oblasti hospodářství, už avizoval „začátek konec strany CDU.“ Bývalý ministr životního prostředí zase soudí, že CDU se uvnitř vládního aparátu oslabila a ztratí vliv.

Kurier shrnuje: v jindy tak stabilní CDU to pěkně rámusí.

Ale stále platí, že „první řada“ stojí pevně za Merkelovu. I ministr vnitra de Maiziére, který byl v posledních třech kabinetech a nyní nebyl vzat v úvahu, se oprostil od kritiky. Jen řekl, že ministerský úřad je vždy časově omezený a že si toho vždy byl vědom.

Ilustrační obrázek: Autoři: Müller / MSC, CC BY 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38256987 a Ralf Roletschek, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33687545

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.