V prvním Trumpově roce vzrostl americký obchodní deficit o 12,1 %

Financial Times.  V prvním Trumpově roce vzrostl americký obchodní deficit o 12,1 %, napsal list Financial Times. Prezidentovi se nepodařilo snížit mezeru se světem v obchodě zbožím a službami.

Americký obchodní deficit se zvýšil o 12,1 % na nejvyšší úroveň od roku 2008. Ukazuje se, že prezidentovi se zatím nepodařilo změnit obchodní vazby USA se světem. Ekonomové říkají, že nárůst deficitu na 565 mld. dolarů za minulý rok byl způsoben zlepšením domácí ekonomiky a rostoucí poptávkou spotřebitelů a firem po importovaném zboží.

Trump si sám sobě vytvořil problém tím, že indikátory jako americký obchodní deficit či indexy akciového trhu posunul na úroveň měřítka výkonu prezidenta. Obchodní deficit se zvyšoval každý rok od roku 2014. Zhoršení za rok 2017 bylo ovšem větší, než jinde.

Deficit s Čínou, který Trump označil za „neudržitelný“, vzrostl na rekordních 375,2 mld. dolarů. Deficitem s Mexikem, který také Trump opakovaně kritizoval, dosáhl 71 mld. dolarů, což je druhý největší výsledek.

Administrativa uvedla, že se na deficit a jeho snížení zaměřuje, ale potřebuje více času na přísnější vynucování pravidel, znovu vyjednané obchodní dohody a nové dohody. Ross řekl, že je vše v procesu, ale není možné udávat nějakou konečnou lhůtu.

Ekonomové uvádějí, že Trumpovy plány na nové obchodní dohody těžko něco zmůžou s obchodním deficitem, především krátkodobě. A navíc, daňové škrty spíše deficit ještě prohloubí.

Trumpova administrativa uvedla, že vůči Číně zaujme tvrdší postoj, především vyšetřováním praktik u duševního vlastnictví, které mohou vést ke zvýšení cel. Stále také probíhá renegociace dohody NAFTA s Mexikem a Kanadou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.