Francie bude zvyšovat vojenské výdaje

Financial Times. Prezident Emmanuel Macron se snaží obrátit desetiletí škrtů v rozpočtu obrany.

Francouzský prezident Macron obrací dekádu škrtů v rozpočtu obrany, schválil téměř 300 mld. eur ve výdajích pro vojenství do roku 2025. Důvodem je to, že Francie bojuje proti islamistickým teroristickým skupinám doma i v zahraničí.

Rozhodnutí tak navazuje na jeho slib z kampaně, že zvýší výdaje na obranu na 2 % HDP, minulý rok to bylo 1,7 %. nárůst rozpočtu je třeba vnímat kontextu napětí na Blízkém východě a tlaku Trumpa na zvýšení výdajů pro ozbrojené složky.

Toto navýšení zlepšení vztahy mezi Macronem a francouzskou armádou. Vznikne asi 6000 nových pracovních míst, v kybernetické bezpečnosti a ve zpravodajských službách.

Jenže v letech 2005-2015 bylo škrtnuto 60 000 pracovních míst a islamističtí extrémisté začali útočit na Francii. Nový rozpočet je tak prý rozpočtem obnovy.

Francouzské ozbrojené síly, největší v Evropě, dostaly za úkol pomáhat policii odvracet teroristické útoky ve Francii a také byly vyslány do Iráku a Afriky, aby bojovali proti extremistickým skupinám.

Rozhořčení armády na zastarávajícím vybavení vyvrcholilo před vojenskou přehlídkou, kdy generál de Villiers uvedl, že škrty 850 milionů eur ohrožuje zemi. Krátce na to rezignoval.

Macrona to v očích veřejnosti poškodilo.

Generál de Villiers uvádí, že dodatečné výdaje se ve velké míře objeví až poté, co Macron skončí v úřadu. Upozornil také, že vlády často své sliby zrazují.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.