Asad potichu podpořil kurdské milice v Afrinu

Reuters. Jednotky syrských Kurdů, kteří jsou podporování Spojenými státy, dostaly nečekanou tichou podporu ze strany prezidenta Bašára Asada.

Zatímco syrské vládní jednotky a kurdské milici proti sobě jinde v Sýrii bojovaly, nyní mají v Afrinu stejného nepřítele, který je Turecko. Obě strany chtějí zastavit turecký postup, který pokračuje velmi pomalu. Spojené státy jako NATO spojenec Turecka nebyly schopné turecké operaci v Afrinu zabránit – i když ohrožuje jejich kurdské spojence v rámci syrského konfliktu.

Turecko chápe kurdské milice na severu Sýrie jako hrozbu pro své jižní hranice. Minulý měsíc tu Turecko zahájilo vojenské operace a Kurdové se obrátili s žádostí o pomoc při obraně hranic do Damašku.

Vláda k tomu nepřistoupila, nicméně dala Kurdům jinou formu tiché podpory: umožnila kurdským bojovníkům, civilistům a politikům dostat se do Afrinu přes území, které je pod vládní kontrolou.

Nové posily umožní udržet kurdský odpor v Afrinu a prodlouží konflikt.  Pro Spojené státy je to další komplikace, která ukazuje na to, že kurdské milice musejí občas uzavírat spojenectví s Asadem, i když mají vojenské vazby na USA.

Podle zdrojů agentury Reuters Kurdové závisejí na nepřímé pomoci Asada, který výměnou dostává přístup ke zdrojům obilí a ropy v oblastech, které jsou pod kurdskou kontrolou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.