Irský Sinn Féin na cestě k levicové protestní straně

Aktuálně: Irská politické strana Sinn Féin má nové vedení. A spolu s ním i cestu našlápnutou směrem k levicové protestní straně, která se ale nevzdala snah na znovusjednocení Irska. 

Není to jen generační výměna. Nástupkyně Adamse, McDonaldová chce posunout irskou Sinn Féin k levicové protestní straně, napsal o výměně v čele irské strany německý zpravodajský web ARD Tagesschau.

Delegáti zvolili Mary Lou McDonaldovou na zvláštním sjezdu strany novou předsedkyní strany Sinn Féin. A samozřejmě to bylo oznámeno galsky.

Už předtím, než se stala předsedkyní, McDonaldová uvedla jasně: nikdo nemůže být jako Gerry Adams. Více než třicet let vedl Sinn Féin a v čase se změnil ze zastánce ozbrojeného boje IRA k tomu, kdo připravil mírový proces v Severním Irsku.

McDonaldová svému mentorovi poděkovala. Stojí prý na jeho ramenou i na jiných „velikánech“ irského republikánského hnutí. Adams ovlivnil politiku na ostrově po generaci. Když to bylo považováno za nemožné, pak Adams spolu s dalšími odvážně vedli cestu k míru. Jejich vize a tvrdá práce ukončily konflikt, uvedla nová předsedkyně.

Vize politické strany zůstává i pod novou předsedkyní znovusjednocení Severního Irska a republiky Irsko. Oni prý budou zastánci spojeného Irska. Budou bojovat za referendum a chtějí ho vyhrát – s respektem, s velkorysostí. Irská jednota nemůže znamenat, že se prostě spojit sever a jih a pak to bude „jako vždycky.“, uvedla McDonaldová.

Někteří protestantští unionisté v Severním Irsku předhazují Sinn Féin to, že využívá Brexit, aby tohoto cíle dosáhla. Severní Irsko je součástí Spojeného království a jako takové opustí EU, tedy i vnitřní trh a celní unii. Tak to chce britská vláda.

Jenže tím na vnitřních irských hranicích vzniká obrovský problém, k němuž se ještě nenašlo řešení. McDonaldová říká jasně: nesmí nás zastavit žádná hranice na irském ostrově, ať už tvrdá či měkká. To je naše poselství. Irsko nebude kolaterální škoda politických hrátek Toryů v Londýně.

K McDonaldové zvolili delegáti další ženu, Michelle O’Neillovou, která pochází ze Severního Irska. Tam už rok není regionální vláda, protože se Sinn Féin a protestantsko-unionistická DUP nemohou shodnout na spolupráci.

Jednání ovšem budou pokračovat, jak s DUP, tak i britskou a irskou vládou.

Jak v Belfastu, tak i v Dublinu bude nová šéfová strany v opozici – a chce mířit do vlády. McDonaldová chce stranu nově směřovat jako levicovou a protestní. Ilustrační obrázek: Autor – Ardfern , CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9581377

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.