Německá média reagují na chaos v německé sociální demokracii

Politický chaos v druhé nejsilnější straně Německa se stal námětem pro široké přemítání německých médií. Ta se ptala na to, co bude s Martinem Schulzem a především na to, co bude se sociální demokracii?

Německá média se Martinem Schulzem téměř soucítí. Jeho odstoupení? Bez alternativy. A budoucnost strany? Těžká. Německý deník Zeit komentuje to, jak média v Německu vidí současný chaos v německé sociální demokracii. 

Německá média jsou si zajedno. Odstoupení Schulze bylo bez alternativ. Ale pak se ptají: co bude se sociální demokracií dál?

Süddeutsche Zeitung pro Schulze nevidí budoucnost. Podle nich to, že Schulz porušil slib, zatížilo jeho i stranu, jeho kurz posílil odpůrce velké koalice v SPD. Poškodil nejen sebe, ale masivně i stranu. Strana si nyní musí položit zásadní otázky. Jak to budou mít soudruzi s kritikou kapitalismu? Vyjádří se k němu, potichu, nebo snad nahlas? Nebo vůbec ne? Süddeutsche dál píše, že v psychiatrii se rozlišuje mezi poškozováním sebe a druhých. Na SPD pasuje obojí. Je nebezpečím sama pro sebe i pro druhé.

Spiegel Online si myslí, že osobnost Schulze nebyla „zprostředkovatelná.“ Uteklo hodně času, Německo se zaobíralo samo sebou. A Kevinové Kühnertové by se měli střežit toho, aby zemi dál ochromili či posunuli do dalších politických turbulencí.

FAZ se Schulzem soucítí. Podle nich je Schulz obětí strany, která se s radostí dívá na to, jak je její vedení znehodnoceno. Pokud by se členové rozhodli proti velké koalici, pak jak Frankfurter Allgemeine píše, by porážka byla politická katastrofa. Strany by spadla zpět ke Godesbergskému programu.

List WAZ analyzuje situaci v Porýní-Vestfálsku. Domnívá se, že jen málokdy bylo tak odlišné vnímání lidmi v místních organizacích strany a „u těch nahoře“ jako u osobnosti Martina Schulze. Vzorový příklad živé demokracie základny. A také důvod pro strach špiček strany ze selhání velké koalice kvůli rozhodnutí členů. Protože frustrace ze Schulze by ohrozila i úspěchy ve vyjednávání, především v Porýní-Vestfálsku.

Tagesspiegel říká: nejprve sloužit zemi, pak straně, pak sobě. Proti tomu se nesmí jít. SPD je prý stranou mnoha ctností. Solidarity, spravedlnosti, udržení míru, ochrany menšin. Zlepšit osud samoživitelek, těch, kteří málo vydělávají, pečovatelů a dlouhodobě nezaměstnaných, se chápe jako závazek tehdy, když se přímo neodráží ve volebních vítězstvích. Vazba na hodnoty je největší silou strany. To vše SPD potlačila.

A co bude dál s ministerstvem zahraničí? Nürnberger Nachrichten píší, že vedení SPD nemá moc na výběr. Gabrielovi bude zase nabídnuto ministerstvo zahraničí. Cokoliv jiného by byl další útok na toho času nejoblíbenějšího politika země. V takové situaci ovšem proti sobě budou tři politici – Gabriel, Nahlesová a Scholz (nikoliv Schulz, Scholz bude novým ministrem financí, pozn. redakce). Zrovna ti, kteří mají nejblíže k tomu vést stranu v čase „pomerkelovském.“ Oj, sociální demokracie. Jak tě jen volit?

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.