Pan Ki-mun: Severní a Jižní Korea musejí využít momentu Olympiády

Bývalý generální tajemník OSN zdůraznil, že olympijský moment uvolnění mezi Severem a Jihem Korejského poloostrova je třeba dobře využít k dosažení trvalého míru. 

Bývalý generální tajemník OSN říká, že dobrá vůle nesmí po soutěži zmizet. Jeho názor přinesly noviny Financial Times.

Spolu s Olympiádu si připomínáme heslo Pierre du Coubertina: je důležité se zúčastnit. A toto heslo se netýká jen sportu, píše Pan Ki-mun.

Sportovci Severní a Jižní Koreje kráčeli při zahajovacím ceremoniálu společně pod neutrální vlajkou „Korejského poloostrova.“ Her se bude účastnit společný tým hráček ledního hokeje.

Tato symbolická gesta usmíření a společné práce jsou silná sama o sobě, ale také nabízejí unikátní možnost pro proces „za scénou“, kterému se může podařit vyřešit jaderné napětí na poloostrově.

Rozhodnutí Severní Koreje vyslat sestru Kima na zahajovací ceremoniál spolu s předsedou Nejvyššího shromáždění, povzbuzuje naděje diplomatického jednání a smíření. Potřeba snad nemůže být akutnější, píše dále bývalý generální tajemník OSN.

Poslední čtvrtstoletí se mezinárodní společenství snažilo zabránit Severní Koreji v tom, aby se stala jaderným státem. Je ale možné, že nyní je Severní Korea ve stádiu, kdy dokončuje technologii mezikontinentálních balistických střel, které mohou zasáhnout USA.

Cíl je nezměněn: dosáhnout naprostého, ověřitelného a nezvratného odzbrojení Severní Koreje od jaderných zbraní a programů. Ale okamžitý problém je dosáhnout cíle tak, aby nedošlo ke konfliktu a k dalšímu šíření jaderných zbraní v regionu. Je zde také potřeba dlouhodobého nového regionálního bezpečnostního rámce v severovýchodní Asii, aby byly nahrazeny zranitelné, dočasné dohody o udržení míru, které existují od konce korejské války. Diplomaté a bezpečnostní experti varují, že rizika devastující války jsou bezprecedentní.

Minulý měsíc byly tzv. „hodiny konce světa“ posunuty na dvě minuty před půlnocí – tedy nejblíž půlnoci za posledních 65 let.

Ze zkušenosti víme, jak důležité je rozpoznat – a uchopit – neočekávané momenty k tomu vyzkoušet změnit nebezpečnou trajektorii událostí. Olympijské détente (uvolnění) může být takovým momentem. Vítáme gesto pro bilaterální rozhovory mezi Severem a Jihem, které Kim nabídl ve svém novoročním projevu. Rozhovory se zatím soustředily na účast Severu na Olympijských hrách, dále na vytváření důvěry v oblasti bezpečnosti. Všechny strany musejí využít tento olympijský moment, aby vytvořily pozitivní atmosféru, která umožní skutečný dialog a jeho pokračování, a to včetně bilaterálních vojenských rozhovorů.

Musíme zajistit, že s koncem Paralympiády v březnu tato dobrá vůle nezmizí tak rychle, jako když roztaje sníh. V tomto ohledu byla vojenská přehlídka Severní Koreje na začátku zahajovacího ceremoniálu provokací, poškodila pozitivní náladu.

V této kritické době se všichni zainteresovaní musejí zdržet buřičské rétoriky a vojenských aktivit. Trpělivá diplomacie a udržované angažmá může přinést výsledky, jak jsme viděli u íránské dohody.

Nadále věříme, píše Pan Ki-mun, že íránská dohoda je nejlepší cestou, jak zabránit šíření jaderných zbraní na Blízkém východě a že může posloužit jako inspirace pro rozvíjení srovnatelného diplomatického procesu k vyřešení napětí na korejském poloostrově. Trvalá míra smlouva se Severní Koreou, která bude zavazovat Koreu, aby dodržela rezoluci Rady bezpečnosti OSN 2397 a která začne s přístupem mezinárodní Jaderné energetické agentury k jaderným zařízením, by byla ideálním výsledkem.

Cesta k takové dohodě bude dlouhá a obtížná, bude vyžadovat výdrž a disciplínu všech stran. Doufejme, že lídři na obou stranách 38. rovnoběžky, stejně jako mezinárodní společenství, budou dodržovat příklad olympijských sportovců a usilovat o největší cenu ze všech: trvalý, ne dočasný, mír na Korejském poloostrově.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – https://www.flickr.com/photos/unfccc/ Unclimaitechange – https://www.flickr.com/photos/unfccc/30915598251, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53190153

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.