Spojené státy obrátily. Jsou ochotny jednat s Pchongjangem

Bloomberg. Spojené státy jsou připraveny jednat se Severní Koreou. Viceprezident Mike Pence v rozhovoru pro Washigton Post signalizoval obrat v americké politice. Pence a jeho jihokorejský kolega prezident Mun Če-in se shodli na tom, že je třeba pokračovat v dialogu se Severní Koreou během Zimních olympijských her. Pence řekl, že nová strategie USA je „maximální tlak a zainteresování ve stejnou chvíli“. Pence zdůraznil, že cílem je dosáhnut denukleralizace a že dokud se tohoto cíle nedostáhne bude se pokračovat v nátlaku na Pchjongjang. „Ale jestli chcete mluvit, my budeme mluvit.“, řekl.

Tato slova ukazují na to, že americká strana změnila strategii, protože doposud kladla podmínky pro rozhovory – Severní Korea se měla před jejich začátkem vzdát svých jaderných zbraní.  Pence podpořil změnu strategie potom, co ho Mun Če-in přesvědčil o tom, že Severní Korea nezískají z olympijského oteplení ekonomické nebo diplomatické zisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.