Obnova Iráku bude stát miliardy

ARD Tagesschau. Na konferenci v Kuvajtu se snažila irácká vláda sehnat prostředky pro obnovu země. Již první den ukázal, že potřeba je enormní, podobně jako míra zničení země.

Více než tři roky boje proti teroru zanechaly v Iráku těžko škody. Čísla konference to dokazují. Bylo poškozeno 140 000 budov, 70 000 domů bylo zcela zničeno. Proto jsou miliony Iráčanů na útěku ve vlastní zemi, podle OSN asi 2,5 milionu lidí se vrací do svého domova.

Již v prosinci 2017 oznámila irácká vláda vítězství nad tzv. Islámským státem, který v jednu dobu ovládal až třetinu území země. Především na severu a západu země zanechal boj proti džihádistům velké škody.

Finanční potřeba pro obnovu země jsou enormní: irácký ministr pro plánování řekl, že země potřebuje 88,2 mld. dolarů, podobné náklady vidí i Světová banka.

Protože irácká vláda tyto prostředky sama nemá, chce na třídenní konferenci v Kuvajtu získat dárce. První den je věnován činnosti mezinárodních organizací, druhý den je věnován účasti soukromých firem při obnově Iráku, třetí den se sečtou finanční přísliby dárců – zemí.

Irák doufá v podporu britského ropného koncernu BP. Firma, která je již aktivní na jihu země, by měla také pomoci v dobyté kurdské provincii Kirkuk.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.