Trump v interview zapochyboval o ochotě Izraele k míru

ARD Tagesschau.  Donald Trump se doposud o Izraeli příliš kriticky nevyjadřoval. Ve svém interview ale nově projevil obavy o zájmu Izraele na míru v Blízkém východě. A zároveň apeloval na řešení.

Trump vyjádřil, že má pochyby, že Izrael chce skutečně s Palestinci uzavřít mír. Pro izraelské noviny Hajom uvedl: „aktuálně bych řekl, že Palestinci mír nechtějí. A nejsem si zrovna jistý, že Izrael chce mír. Uvidíme, co se stane.“

Trump dal najevo, že si přeje, aby Izrael dal najevo úsilí o mírové řešení na Blízkém východě. Vztahy mezi USA a Izraelem jsou podle Trumpa „velkolepé.“ Ale mír mezi Izraelem a Palestinci by je ještě zlepšil.

Trump také zkritizoval výstavbu osad Izraele, výrazněji než předtím. A to snahy o mír a mírovou dohodu komplikuje. Trump uvedl, že Izrael by měl s osidlováním být velmi opatrný.

V minulosti Trump avizoval, že chce dostat Izrael a Palestince k „definitivní dohodě.“ V rozhovoru nicméně vyjádřil obavy, zda je nyní vůbec vyjednávání mezi oběma stranami možné. Řekl, že „upřímně neví, zda vůbec budou rozhovory.“

Na začátku prosince svým oznámením o přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma a tím, že by uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele, způsobil neklid na Blízkém východě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.