Turecko hrozí USA přerušením vztahů

Aktuálně: Kurdské otázka v Sýrii stále více zhoršuje vztahy mezi USA a Tureckem, členy NATO. V oblastech severní Sýrie dokonce hrozí, že by se turecké a americké jednotky mohly vojensky střetnout.

Spor o kurdské milice eskaluje, píše německá zpravodajská platforma ARD Tageschau.  

Turecká armáda vpochodovala do kurdských oblastí Sýrie a napětí mezi USA a Tureckem roste. Turecký ministr zahraničí vnímá, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou na „kritickém bodě.“

Podle něj se buď musí vztahy zlepšit, nebo se zcela rozpadnou. Turecký ministr dodal, že USA musejí podniknout konkrétní kroky, aby zpět získaly důvěru Turecka.

Dále řekl, že USA nechávají bojovníky IS být, aby měly záminku pro další spolupráci s kurdskými milicemi YPG. Rex Tillerson je v průběhu tohoto týdne očekáván v Turecku. A hlavní téma bude právě vztah k syrským Kurdům.

YPG je významný spojenec USA v boji proti Islámskému státu. USA podporují YPG zbraněmi, poradci i zvláštními silami. Naopak, vláda v Ankaře se dívá na milice jako na teroristickou skupinu a tvrdí, že podporuje kurdské rebely v Turecku.

20. ledna Turecko zahájilo tažení proti enklávám kontrolovaným YPG v Sýrii. A Turecko také hrozí útokem na baštu YPG, Mandbiš, kde jsou i americké jednotky. Což by mohlo vést k přímému konfliktu mezi spojenci NATO.

Ankara také zapsala na seznam teroristů šéfa syrské kurdské strany Saliha Muslima. Turecké úřady ho hledají už od roku 2016, důvodem je útok na vojenský konvoje v Ankaře v únoru 2016. Kurdská strana PYD je hlavní stranou v oblastech severní Sýrie, které ovládají Kurdové a je úzce spojená s YPD. Turecko vidí v PYD syrskou verzi zakázaná kurdské strany pracujících PKK.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.