Jižní Afrika: Africký národní kongres nařídil Zumovi rezignaci

Hlavní politická strana Jižní Afriky nařídila současnému prezidentu Jacobu Zumovi rezignaci. Jeho vládnutí se spojuje s hospodářskou stagnací, korupcí a také poklesem podpory pro Africký národní kongres.

Rozhodnutí padlo po 13hodinové schůzce. Je uvolněna cesta k převzetí moci Ramaphosou, informují o vývoji v Jižní Africe noviny Financial Times.  

Jihoafrický Africký národní kongres uvedl, že nařídil prezidentu Jacobu Zumovi rezignaci. Jeho skandální vládnutí prý musí skončit. Tím se uvolňuje cesta pro Cyrila Ramaphosu, předsedu strany, aby se ujal moci.

Zuma dlouho odolával tlaku na své odstoupení, chtěl ještě v úřadu několik měsíců setrvat, ale činitelé strany uvedli, že jeho odchod je urgentní, je potřeba obnovit integritu veřejných institucí.

Komise Afrického národního kongresu se rozhodla k nařízení odchodu po třináctihodinovém maratonu jednání, kterým vyvrcholily týdny intrik a politické paralýzy. Devět let v úřadě, ale bilance Zumy, píší Financial Times, je ochromena korupčními skandály, stagnující ekonomikou a klesající podporou Afrického národního kongresu.

Již v prosinci strana získala předsedu – právě Ramaphosu, což vedlo k voláním po Zumově rezignaci. Doposud žádný člen strany nikdy nešel proti nařízení Afrického národního kongresu. Jenže Zuma už přežil ledacos, dříve byl také činný v oblasti zpravodajství.

Je také možné Zumu odstranit parlamentní cestou, a to vyjádřením nedůvěry. Takové hlasování potřebuje jen prostou většinu, tedy 201 hlasů, ale pro stranu by takové hlasování byla katastrofa. Ukáže se tím, že Africký národní kongres je rozštěpen, strana není schopna si vynutit vnitřmí disciplínu a zároveň tím špatně začne i Ramaphosa, nebude chápán jako někdo, kdo je schopen si to se Zumou přímo vyřídit.

Pokud by Zuma odešel, pak Ramaphosa bude automaticky prezidentem až na třicet dní, parlamentní hlasování ho musí potvrdit, ale Africký národní kongres má dostatečnou většinu.

Pokud by se Ramaphosa stal prezidentem, bylo by to naplnění jeho dlouholetých ambicí jako vůdce odborů. Ramaphosa bojoval proti apartheidu a byl i výběrem Nelsona Mandely – ten o něm uvažoval jako o svém nástupci. Jenže ANC tehdy vybral jinak a Ramaphosa se místo do politiky vrhnul do byznysu.

V roce 2012 se vrátil do politiky poté, co se mezitím stal jedním z nejbohatších černošských byznysmenů. Ramaphosa má podporu korporátní Jižní Afriky a v posledních měsících ostře hovoří proti státní korupci. Pokud se stane prezidentem, čeká na něj řada problémů, od roztříštěné strany po zemi plnou chudoby, nezaměstnanosti a strašných nerovností.

Je otázkou, jestli by měl odvahu pustit se do vyšetřování korupčních skandálů, které zahrnují i Zumu. Právě kvůli strachu z vyšetřování, Zuma odolával tlaku na odstoupení.

Ilustrační obrázek: Autor –  Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41464985

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.