Jižní Afrika: Prezident Jacob Zuma pod tlakem rezignoval

AP.  Prezident Jižní Afriky podlehl nátlaku a ve středu rezignoval. Jacob Zuma v televizním vystoupení oznámil svojí rezignaci na úřad prezidenta země. Zuma čelil silnému tlaku svojí vlastní politické strany Afrického národního kongresu, který ho v pondělí vyzval k rezignaci.

Příčinou byly korupční skandály, hospodářská stagnace a také pokles podpory strany mezi voliči.  Zumu nahradí jeho dosavadní zástupce a předseda strany Cyril Ramaphosa, který slibuje masivní protikorupční kampaň. Před volbami v roce 2019 má Ramaphosa před sebou těžký úkol obnovit politickou morálku ve vládnoucí straně a také čelit sociálním a hospodářským problémům země. K nim patří nezaměstnanost, ekonomická nerovnost a řada dalších problémů, včetně korupce.

Africký národní kongres rezignaci Jacoba Zumy uvítal, poděkoval odstoupivšímu prezidentovi za jeho loajální službu a vyznal stranu k podpoře nového prezidenta. Jacob Zuma byl prezidentem Jižní Afriky celkem 10 let.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.