Trvající problém špatných úvěrů v EU

Zpráva dne: Evropskou unii a její banky zatěžují špatné úvěry v hodnotě 944 miliardy euro. Problém je akutní v zemích postižených dluhovou krizí – v Řecku, ale také a poměrně silně v Itálii.

Bolest hlavy, která nemizí, tak o úvěrech v selhání, píše agentura Bloomberg.

Jde celkem o 944 mld. eur tzv. úvěrů v selhání, které představují pro bilance bank velkou zátěž.

Tento dluh, který není splácen, znamená, že banky nemohou tolik půjčovat, což dále poškozuje jejich výdělky. Evropské úřady proto chtějí, aby banky úvěry prodaly a utlumily, ale jsou samy rozdělené ohledně toho, jak přesně postupovat dále. Někteří investoři už dali najevo zklamání z pomalého řešení problému.

Problém je obzvláště akutní v zemích, které byly silně zasaženy dluhovou krizí. Řecko je na špičce žebříčku úvěrů v selhání jako podílu k celkovým úvěrům. Itálie má ovšem největší hromadu špatných dluhů v absolutním vyjádření.

Italské banky se pustily do snižování špatných úvěrů, prodávají portfolia, snižují úvěry. Intesa, která je největší italskou bankou dle tržní hodnoty, začala dříve než její konkurenti a chce dále snížit úvěry v selhání. Italské banky podle generálního ředitele Intesy „dělají dobrou práci“ a budou dále pokračovat.

Itálie nashromáždila kupu špatných úvěrů během let, kdy ekonomicky stagnovala. Problém je zesílen právním systémem Itálie, věřitelům trvá velice dlouho, než zlikvidují záruku, než je tomu v jiných zemích. Itálie také nedávno změnila svá pravidla pro bankroty, aby byly rychlejší a efektivnější.

Celkově evropské banky snížily své úvěry v selhání o více než 280 mld. eur od roku 2014. Evropská centrální banka stále říká, že špatné dluhy jsou zásadní problém, který je potřeba vyřešit, když se ekonomice daří dobře.

Tok nových špatných úvěrů v Itálii klesá, ale úroveň je stále vyšší než před finanční krizí. Centrální banka Itálie k tomu uvedla, že zlepšení na trhu nemovitostí pomáhá snížit rizika pro banky. Podle její aktuální zprávy by se indikátory zranitelnosti měly dále snižovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.