EU sdělila zemím západního Balkánu, že se mají více snažit

Reuters. Evropská unie začala novou integrační kampaň na západní Balkáně v kontextu obav z růstu vlivu Ruska a Číny v regionu. Srbsko a Černá Hora dostaly datum vstupu  rok 2025. Jenže mnohé členské země mají ze vstupu zemí ze západního Balkánu obavy. Říkají, že kandidáti musejí zlepšit svoje demokratické instituce, vykořenit korupci a organizovaný zločin.

Evropská unie nyní všem šesti zájemcům o členství vzkázala, že budou muset provést složité reformy, než budou přijaty do EU jako členové.

Johannes Hahn, vysoký představitel EU, k tomu řekl, že kvalita má přednost před rychlostí. Německo patří k zemím, které jsou skeptické a zdůrazňují problém s korupcí a právním státem v zemích, které do EU vstoupily po roce 2004, včetně Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska.

Dalším problémem jsou pak územní spory a spory mezi Makedonii a Řeckem o název země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.