Nebezpečí války už dlouho nebylo tak velké, varoval šéf MBK Ischinger

Nebezpečí války a další vlna zbrojení – to jsou dvě témata, která představil ředitel Mnichovské bezpečností konference W. Ischinger.

Ředitel konference Wolfgang Ischinger varuje: nebezpečí války nebylo už dlouho tak velké. Varuje před nebezpečnými nedorozuměními mezi velkým velmoci

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger načrtnul temný obrázek aktuální světové politické situace. Uvedla, že „ještě nikdy od konce Sovětského svazu nebylo tak velké nebezpečí vojenské konfrontace mezi velmocemi.“ Především nedůvěra mezi vojenskými velením v Moskvě a Washingtonu je na dně. To už nemůže být horší, myslí si Ischinger.

Tím stoupá riziko nedorozumění, špatných kalkulací, které mohou vést k nechtěným vojenským sporům a střetům. Toto nebezpečí je větší, než si pamatuje za posledních třicet let.

V Mnichově se od pátku debatuje za účasti špičkových politiků, vedoucí expertů armády a obrany z celého světa o zásadních otázkách bezpečnostní politiky.

V centru pozornosti má být téma vyzbrojování, především vzhledem k jadernému a raketovému programu Severní Koreje. Ale pozorovatelé upozorňují také na oznámení USA, že chtějí modernizovat své jaderné zbraně, aby se zvětšil jejich odstrašovací potenciál vůči Rusku. Ministr zahraničí Německa varoval před novým jaderným zbrojením a upozornil na náznaky toho, že i Rusko a Čína staví nové zbraně. Spirála zbrojení se „už dala do pohybu.“

Již v minulém roce vydalo švédské SIPRI zprávu, podle níž jaderné mocnosti dále vyvíjejí své arzenály. A renomovaná organizace „Bulletin of the Atomic Scientists“ své hodiny světa, které ukazují riziko jaderné katastrofy, posunuly dvě minuty před dvanáctou a uvedly, podobně jako Ischinger, jaké jsou různé možnosti eskalace: napětí mezi USA a Ruskem, konflikty kvůli čínským nárokům v Jihočínském moři, vyostřující se rétorika mezi Indií a Pákistánem a riziko, že provokace v konfliktu u Severní Koreje z „přehlédnutí či chybného úsudku“ mohou vyvolat výměnu úderů. Svět zažívá v tuto chvíli „mimořádné nebezpečí.“

Ischinger si je s organizátory zajedno. Již před konferencí vydali zprávu (jejíž výtah jsme pro vás přinesli zde) s tím, že se objevuje druhá jaderná doba s více aktéry a s menší stabilitou.

Svět nutně potřebuje diplomatické omezení škod a deeskalaci. Vzhledem k nebezpečí toho, že atomová válka může být spuštěna chybným úsudkem, se nezdá být dobrou strategií nadále spoléhat na to, že lidstvo bude mít štěstí.

Právě na konferenci bude prostor pro „diplomatické omezení škod a deeskalaci.“ Účastníci konference oceňují především neformální výměnu a rozhovory stranou od médií a veřejnosti. Někteří doufají v to, že se zopakuje situace před dvěma lety: porozumění o tom, že je potřeba klid zbraní a konec války v Sýrii.

V minulém roce dominoval agendě americký prezident, i když Trump sám do Mnichova nepřijel. Ischinger naznačil, že v USA se věci uklidnily a že získaly navrch síly, které preferují kontinuitu. Ale podotknul, že s tím, jak se USA stahují, chybí „moc pořádku“, světová policie. Reagovat na to mohou Jim Mattis, ministr obrany USA a bezpečnostní poradce Trumpa generál McMaster, kteří do Mnichova přijedou.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Tento článek neprošel odbornou jazykovou korekturou. Za případné chyby a překlepy se omlouváme. 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.