USA směřují k tomu stát se největším ropným producentem

Financial Times.  Mezinárodní energetická agentura říká, že americký růst je „neobyčejný“. 

USA směřují k tomu stát se v roce 2019 největším ropným producentem, uvedla Mezinárodní energetická agentura (IEA). Výstup z břidličných polí roste a pokrývá nárůst poptávky i snížení nabídky jiných producentů. Americký výstup u surové ropy, navýšený o 1,3 miliony barelů, prý brzy předstihne Saúdskou Arábii a mohl by i předstihnout Rusko. USA by se tak staly „globálním lídrem.“

Propad cen ropy donutil americké firmy, aby snížily náklady a staly se efektivnějšími.

Američtí producenti si užívají druhou vlnu růstu, tedy nárůst jejich produkce může být stejný jako nárůst globální poptávky. IEA navýšila odhad růstu globální poptávky o 1,4 milionů barelů za den a to kvůli silnější globální ekonomice. Celková spotřeba je tedy 99,2 milionu barelů za den.

Nárůst produkce mimo země OPEC bude větší než se očekávalo, celkově 59,9 milionu barelů za den. Podle IEA je tedy situace podobná první vlně amerického břidličného boomu, který byl povzbuzen vyššími cenami a který vyvolal válku o tržní podíly.

Změna politiky nastala v roce 2017, kdy byly nižší ceny ropy pro ekonomiky producentů neúnosné. Společně se tedy rozhodly snížit dodávky o 1,8 milionů barelů za den, snížit globální zásoby a podpořit trh. Produkce surové ropy kartelu se v lednu pohybovala kolem 32 milionů barelů za den.

Dohoda dostala Brent nad 70 dolarů za barel, i když se od té doby poněkud snížil, především kvůli vyšší těžbě USA. Komerční zásoby OECD spadly o 55,6 milionů barelů za den, jeden z nejprudších propadů. Přebytek se tedy dramaticky snížil, což by vypadalo na úspěch dohody. Ale nemusí tomu být tak, protože jak říká IEA vše se může rychle změnit – nárůsty ceny i snižující se zásoby.

Divokou kartou je Venezuela a případné poruchy dodávek.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.