Junckerova idea: konec jednomyslného hlasování v EU?

Aktuálně: Jean-Claude Juncker navrhuje, aby EU přestala uplatňovat jednomyslné rozhodování. Je prý na škodě akceschopnosti EU ve světové politice.

Jednomyslná rozhodnutí v zahraniční politici ochromují EU, to si myslí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Chce se posunout k rozhodování většinou.

Na Mnichovské bezpečnostní konferenci se Juncker vyslovil pro posun k hlasování většinou. Zjišťuje se podle něj příliš často, že EU nemá žádnou jednotnou pozici. Jednomyslnost nemůže zůstat, EU musí být schopná „světové politiky.“ Komise předloží návrhy, jak v této oblasti přejít k rozhodování kvalifikovanou většinou.

Návrh je sporný, protože řada vlád se nebude chtít vzdát své národní suverenity. Zástupce německé FDP si ovšem Junckerův návrh pochvaluje. Tvrdí, že „jednomyslnost je v Evropě recept na ochromení, protože i poslední malá země má veto a může vše zadržet a pak je velice těžké ukázat akceschopnost.“ Doplnil ovšem, že je potřeba s tímto principem zacházet zodpovědně.

Oslovil také proslov francouzského premiéra, který jasně uvedl, že Francie a Evropa musí převzít více zodpovědnosti, především, aby kompenzovaly výpadek USA v OSN.

Naopak ministr zahraničí Lucemburska označil požadavek na hlasování většinou v otázkách zahraniční politiky za nerealistický. Pochybuje o tom, že odchod od dosavadní jednomyslnosti může přinést více jednoty. Podle něj nelze požadovat o zemí EU solidaritu s zahraničními pozicemi EU.

Za Junckerovým návrhem je blokáda společné pozice právě menšími zeměmi východní a jižní Evropy – jako Řecka, Kypru či Maďarska při pozicích proti Číně či Izraeli. Také Angela Merkelová kritizovala, že EU ve světě není slyšet jedním hlasem.

Ilustrační obrázek: Autor – MSC / Kuhlmann

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.