USA míří ke clu na ocel – alespoň ve výši 24 %

Financial Times. Trumpova administrativa dostala zelenou. Zaměření se na dovozy hliníku a oceli v rámci posílení národní bezpečnosti. Dá se očekávat nepříjemná reakce z Číny, EU a dalších obchodních partnerů.

Wilbus Ross, který je zodpovědný za obchod, uvedl, že vyšetřování dovozů hliníku a oceli ukázalo, že jde o hrozbu pro národní bezpečnost. Trump tak dostane na výběr z několika možností, včetně zavedení cla ve výši „alespoň 24% na ocel a 7,7 % na hliník. Další kroky jsou vyšší cílená cla na Čínu a na omezený seznam zemí nebo kvóty.

Trump se může rozhodnout do dubna, zda se podle doporučení zařídí. Akcie velkých producentů hliníků a oceli následně vzrostly. Obchodní jestřábi by rádi viděli akci proti Číně. Jenže i když se Trump může chtít vypořádat s Čínou, kterou oceláři USA obviňují za kolaps cen, vše může dopadnout jinak a vyvolat odvetné reakce.

Brusel už začal připravovat odvetná opatření směřována na citlivé americké výrobky. Trump opakovaně tvrdil, že chce cla uvalit a byl netrpělivý kvůli odkladům. Během schůzky se členy Kongresu uvedl, že zavedení cel vyvolává „hodně pracovních míst“ a odmítl varování, že takováto opatření v minulosti spíš ublížila, než pomohla. Trump uvedl, že chce, aby ceny byly nízké, ale také chce zajistit, aby USA měly hliníkový a ocelářských průmysl, který potřebují USA pro národní obranu.

A dodal, že „když dojde ke konfliktu, nechce kupovat ocel od země, proti níž bojuje.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.