Čína jako jaderná hrozba?

Je modernizace čínských nukleárních zbraní tak velkou hrozbou, jak tvrdí Pentagon?

O tom, proč a zda je Čína opravdu jadernou hrozbou pro Spojené státy, píše na stránkách novin Asia Times Doug Tsuruoka.

Čína má podle Federace amerických vědců 270 jaderných hlavic. Odhad washingtonské vědecké skupiny nebyl nikdy rozporován Pentagonem. Srovnání je jasné: USA mají 4480 nukleárních hlavic. Navíc Čína se na rozdíl od USA vzdala „prvního útoku“ a vymínila si jadernou odvetu jako způsob odstrašení.

Proč potom představuje podle Washingtonu jaderná modernizace Číny budí ve Washingtonu takové obavy?

Jedná se přitom o argument pro americký dokument ohledně nukleární politiky, který byl uveřejněn na začátku února jako Nuclear Posture Review (NPR). Tento dokument představuje hlavní osu americké jaderné politiky. Trumpova administrativa se zaměřila na nové jaderné odstrašení proti Rusku a Číně a také na jaderné ambice Severní Koreje a Íránu.

Washingtonský oficiální dokument tak na rozdíl od předchozích tvrdí, že USA musí držet krok se zhoršující bezpečnostní situací, a to konkrétně reagovat na kroky Ruska a Číny v jaderné oblasti, respektive v její modernizaci.

NRP se zaměřilo na čínské hlavice a mezikontinentální rakety, vývoj raketových ponorek a strategické bombardéry a považuje je za důkaz rostoucí hrozby.

Rozchod s minulostí

Kritici ukazují na to, že tento nový dokument se rozešel s letitým stranickým konsensem v americké politice ohledně jaderních zbraní. Podporuje také rozvoj nízkonosných taktických nukleárních bomb a dalších raket, které USA nevyužívaly od konce studené války. Potvrzuje také, že USA začnou výzkum a vývoj nových raketových systémů středního doletu, což by ovšem v případě, že by k tomu stalo, porušilo stále platnou smlouvu INF s Ruskem.

Prezident Obama se snažil o to položit základy pro zmenšení využití jaderných zbraní v rámci obranné politiky USA, a to včetně třetinové redukce strategických sil. Nicméně Trumpův materiál obrací směr této politiky, jak řekl deníku Asia Times odborník na jaderné zbraně Greg Thielmann. Přitom se tak děje podle špatně zhodnoceného jaderného a raketového vývoje v Rusku a v Číně.  Jiný odborník Joe Cirincione obviňuje vládu Trumpa, že změnila politiku, kterou prosazovali američtí prezidenti od doby Richarda Nixona.

USA za Čínou nezaostávají

Gregory Kulacki z Union of Concerned Scientists říká, že Trumpova zpráva zůstává na povrchu. Z rozhovoru s čínskými nukleárními stratégy podle něj vychází, že Čína nevěří v to, že by USA přikročily k jadernému útoku. Dobře si uvědomují, že Čína má i potom dost možností na to odpovědět jaderných protiútokem. Zpráva, kterou Union of Concerned Scientists vydala, je toho názoru, že není důvod se domnívat, že by USA zaostávaly za Čínou.

Čína už vyzvala USA, aby se zbavily mentality studené války a nepřečetly špatně čínské záměry na modernizaci jaderného arzenálu.

Čínští stratégové mají podle Kulackého jednu hlavní obavu: špatnou kalkulaci USA, které by se domnívaly, že se mohou vyhnout plné jaderné odvetě užitím masivního prvního úderu spolu s raketovým štítem, který by umožnil sestřelit každou čínskou raketu, kterou by preemptivní útok nezničil.

A američtí vyjednavači tento pocit jen posilují tím, že nedokáží čínské partnery ujistit o tom, že prvotní útok není na stole. Relativně skromný čínský arzenál jaderných zbraní je vytvořen k tomu, aby mezikontinentální rakety takový útok přežily a překonaly americkou protiraketovou obranu.

Podle Kulackého je tu jen velmi málo důkazů pro to, že by se Čína chystala na omezenou jadernou válku, a to právě prostřednictvím modernizace svých jaderných sil.

Washingtonský dokument sice počítá s tím, že by s Čínou vedl dialog, který má být prevencí neporozumění a špatné kalkulace. Ale problém je v tom, že USA jsou příliš zainteresovány v severokorejské jaderné otázce, než aby se věnovaly Číně.

Na druhou stranu jsou tu i jiné hlasy, které tvrdí, že dokument NPR nejde v případě Číny dost daleko. Jde o to, že zpráva stále pracuje s pojmem „odstrašení“. Jenže co dělat, když odstrašení nezabere, ptá se Angelo Codevilla, který prosazuje silnou protiraketovou obranu v intencích reganovského programu „Hvězdných válek“.

Argumenty těch, kdo prosazují tvrdší postoje USA, upozorňují na to, že Čína nahrazuje jednoduché hlavice za systém MIRV, který je schopen nést celkem 8 válečných hlavic. Pokud by to byla pravda, Čína by svoje hlavice zvýšila na 500 a více. Jenže Kulacki zdůraznil, že Čína má tuto schopnost použít vícero hlavic už několik dekád. Podle něj se její arzenál zvyšuje jen skromně, o celkem 20 hlavic, a je omyl hodnotit to jako zcela nové jaderné schopnosti Číny.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.