Rostoucí obezita, drogy, kriminalita a nízké vzdělání ohrožují Trumpovy plány na posílení armády

Zpráva dne: Velké plány Donalda Trumpa na posílení armády narážejí: armádě chybějí rekruti.

Rostoucí obezita, drogy a kriminální zázemí spolu s dalšími problémy americké společnosti jsou nyní překážkou pro vojenskou službu, napsal americký politický web POLITICO.

Trumpův ambiciózní program, který má posílit americké ozbrojené síly, riskuje, že skončí dříve, než vůbec začal. Skoro tři čtvrtiny Američané ve věku mezi 17 až 24 lety nejsou schopni služby. Důvody proto jsou obezita, další zdravotní problémy, kriminální zázemí a nedostatek vzdělání. Tvrdí to vládní data. Tato tvrdá realita je v rozporu s velkými plány Donalda Trumpa na obnovu armády rekrutováním desítek tisíc nových vojáků, námořníků, pilotů a kybernetických specialistů v následujících pěti letech.

Ukazuje se, že počty obézních lidí a lidí s nadváhou v posledních 10 až 15 letech v USA rychle vyrostly, což je hodnoceno jako počátek národní bezpečnostní krizi. Problémem je také astma, dosažené vzdělání je těžko přijatelné a v některých velkých městech velmi špatné. A konečně je tu také problém s kriminalitou.

Jedná se o vrcholek ledovce problémů. Dalším je, že nízká čísla americké nezaměstnanosti povedou k těžkostem pro nové plány.  V situaci, kdy je 4 % nezaměstnanost, je těžké rekrutovat vojáky. Jenže právě to je podmínkou pro Trumpovu novou obnovu ozbrojených složek, na kterou chce země věnovat miliardy dolarů ve snaze reagovat na Čínu a Rusko.

Nový vojenský rozpočet počítá s tím, že armádě přibude v říjnu 2019 téměř 26 tisíc lidí, v roce 2023 potom má být najato 56 600 lidí.

Armáda má ale velké problémy dosáhnout čísel, které potřebuje v první vlně této reformy. Nedaří se přitáhnout zájem dosti kvalifikovaných dobrovolníků. V budoucích letech se ukazuje jako problém nikoliv jen vysoká zaměstnanost, ale hlavně negativní demografické trendy. Vláda odhaduje, že 24 milionů lidí z celkem 34 milionů Američanů ve věku od 17 do 24 let nebudou schopni služby.

Velkým problémem je pak vzdělání, protože armáda vyžaduje maturitu nebo podobný certifikát. Vládní statistiky sice tvrdí, že 80 % studentů tuto úroveň dosáhnout, ale jsou zde obavy, že tato čísla nejsou kompletní.

Kriminalita a drogy jsou dalšími překážkami. Studie ukazují, že jeden z deseti mladých dospělých nemůže jít do armády, protože mají kriminální minulost.

Zdravotní problémy jsou nicméně hlavní překážkou pro službu v armádě. Jde o obezitu a nadváhu, které způsobují problémy pro rekrutování vojáků.

Jedním ze způsobu, jak tento komplex problémů vyřešit, je snížit požadavky na vstup do armády. To se podle některých názorů může týkat, jak fyzické zdatnosti vojáků, tak kriminální minulosti budoucích vojáků. Další hlasy ale vidí takový postup jako ohrožení národní bezpečnosti. Armáda už snížila svoje standardy v roce 2009 a zaplatila za to. Přivřené oči vůči kriminálnímu zázemí vedly k tomu, že tito vojáci sloužili špatně a byli propuštěni s ostudou. Tyto kroky tedy problém nevyřeší.

Už nyní je jasné, že Pentagon bude muset zlepšit podmínky pro službu, tak aby byla více atraktivní pro službu.

Celkovou demografickou krizi nicméně pomůže vyřešit jenom týmová spolupráce na federální, státní i místní úrovni a také v rovině rodiny. Problém podle odborníků není možné zamést pod koberec už jen proto, že USA se nachází ve stavu soutěže s jinými velmoci, píše na závěr článek POLITICO.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.