Italský tisk: Asadovy jednotky pomáhají Kurdům. Erdogan: zaútočíme

Aktuálně:  Turecko tvrdí, že bude potřebovat ve vojenských útocích i v případě, že Asadovy jednotky přijdou do Afrínu, aby podpořily kurdské milice. Zvyšuje se riziko konfliktu mezi Sýrii a Tureckem.

Jestli jednotky Damašku dojdou k Afrínu, aby podpořily kurdské milice, Turecko svůj útok nezastaví.  O vývoji v Sýrii napsaly italské noviny Il Giornale.

Je zde riziko, že provincie na syrské hranici, kterou chce Erdogan „osvobodit od teroristů“, může přerůst v otevřený konflikt mezi Sýrii a Tureckem. YPG, i když podporovaná Američany, není ve stavu, kdy může odolávat turecké ofenzívě více než měsíc, musela tedy akceptovat kompromisní dohodu s Asadovou armádou. Ale Erdogan říká, že Damašek by měl Kurdy odzbrojit, jinak „budou následky.“

Ministr zahraniční Turecka to řekl přesněji. Je prý potřeba pochopit, za jakým účelem by Asad vstoupil do Afrínu, jestli chce bojovat proti teroristům, tak to není problém. Jestli je chce bránit, pak je třeba říct, že turecké vojáky nikdo nezastaví.

Ve skutečnosti jsou záměry Asada zcela jasné. Oficiální syrská agentura vysvětlila, že ozbrojené síly vstupují do Afrínu, aby „podpořily odpor svého lidu proti útoku tureckého režimu v oblasti.“

Odhodlání Erdogana ohledně Afrínu vyvolává problémy také s Moskvou. V Sýrii jsou ruské jednotky proto, aby podpořily Asadův režim, ale Putin udržuje také dobré vztahy s Tureckem a s Íránem – a v jiných strategických plánech – také s Izraelem. Erdogan Putinovi volal, aby vysvětlil své záměry s tím, že je schopen přijmout to, že Asadovy síly budou kontrolovat Afrín s vyloučením Kurdů.

V Moskvě se navíc sešel americký velvyslanec USA a šéf generálního štábu Valerij Gerasimov. Hovořili o Sýrii, Ukrajině a Koreji. Závažnost roztržky s USA, které podporují YPG, byla podpořena, když Ankara přejmenovala ulici, kde je americká ambasáda podle jména kódy turecké vojenské ofenzívy. A to i navzdory tomu, kdy nedávno Ankaru navštívil americký ministr zahraničí Rex Tillerson a došlo ke shodě na normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi.

Izraelský deník Haaretz navíc uvedl informaci, že Jeruzalém se rozhodl podpořit zbraněmi i penězi sedm rebelských sunnitských skupin proto, aby zatlačit pokrok asadovských sil směrem ke Golanským výšinám.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.