Ukrajina dováží dražší americké uhlí. Politika rozhodla

Zpráva dne: Ukrajina nakupuje dražší americké uhlí ve snaze nahranit produkci z východní Ukrajiny a hlavně „potěšit“ amerického prezidenta Donalda Trumpa. A není sama.

Poprvé v dějinách Ukrajiny je to americké černé uhlí, které pomáhá produkovat místní energii a topení.  Stalo se tak díky dohodě, která také napomohla k oteplení vztahů mezi Trumpovými USA a Ukrajinou.

Ukrajinská státní společnost dovezla uhlí z USA a smlouva měla komerční, ale také politický význam. V USA ukrajinská zakázka uhlí pomohla dosáhnout velmi potřebných zakázek pro region USA, odkud pocházela část Trumpových voličů. Naopak na straně Kyjeva taková dohoda pomohla zlepšit vztahy s USA, které země potřebuje jako podporovatele proti Rusku. Kromě toho země potřebuje nový zdroj uhlí vzhledem ke konfliktu s Ruskem.

Na Ukrajině sledovali Trumpovu prezidentskou kampaň, která slibovala zlepšit vztahy s Ruskem, s velkými obavami. Nicméně ke zlomu postoje nové americké administrativy došlo podle anonymního vládního zdroje z Kyjeva, když Petro Porošenko navštívil Bílý dům a jednal s Trumpem. Na jednání americká strana navrhla dodávky uhlí na Ukrajinu. Zdálo se to být důležité, sdělil dále anonymní zdroj.

V USA nyní dochází k tomu, že firmy zavírají doly na uhlí a přechází se na plyn, solární energii a na vítr. Firmy, které zůstávají, se snaží o to najít více exportních míst v Asii a na trhu východní Evropy.

Trump při setkání s Porošenkem zdůraznil ukrajinský zájem o dovozy amerického uhlí. Dohoda byla uzavřena měsíc po jednání mezi Trumpem a Porošenkem.

Ukrajina byla producentem černého uhlí, jenže v důsledku separatismu na východě země přišla o skoro všechny svoje uhelné doly. Vedle Jižní Afriky Ukrajina také dovážela uhlí ze sousedního Ruska, což ovšem znamenalo nejistotu ohledně dodávek. V roce 2013 země dovážela 0.05 milionů tun uhlí, zatímco během 11 měsíců roku 2017 dovozy vzrostly na 3.05 milionů tun uhlí.

Také sousední Polsko postupně přechází na uhlí z USA. Jen v roce 2017 dovezlo pětkrát více uhlí než rok před tím.

Ukrajinská firma Centrenergo se v červenci dohodla na dovozu 700 tisíc tun uhlí s americkou firmou Xcoal. Cena za tunu byla 113 dolarů, což experti hodnotili jako příliš vysokou cenu ve srovnání s alternativami. Nakonec prý bylo dovezeno 410 tisíc tun s průměrnou cenou kolem 100 dolarů za tunu.

Xcoal se ukázal být podle slov manažera Centrenergo jedinou možností a tedy nutností. Levnější tendery nefungovaly, i když cena za tunu byla na 96 dolarech za tunu. Podle slov energetického odborníka Andrije Geruse pomůže dohoda Ukrajině politicky, což je nyní velmi potřeba.

Importy uhlí na Ukrajinu pocházejí ze státu Pensylvánie, kde dostal Trump voličskou podporu svými sliby o tom, že pomůže místními uhelnému průmyslu. Byl zde zvolen jako první republikán od roku 1988.

Ukrajinská strana tvrdí, že dohoda byla uzavřena bez jakéhokoliv politického tlaku, nezávisle na politice. Nicméně je za ní „vzájemné přání“. Pro Ukrajinu je tu jasný diplomatický benefit ve vztazích s Trumpovými Spojenými státy.

Podle informací z Ukrajiny se nyní v Kyjevě zvažuje nákup méně kvalitnější varianty amerického bitumenového uhlí. Ukrajinská strana nyní „studuje“ americký trh s uhlím s tím, že pro bitumenové uhlí vidí na ukrajinském trhu velkou budoucnost.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.