Zbraně v USA: Trump je otevřen malým změnám

Zpráva dne: Prezident Donald Trump je po floridském masakru ochoten k menším změnám ohledně regulací držení zbraní v USA.

Americký prezident pověřil ministerstvo spravedlnosti, aby připravilo zákaz rychlopalných nástavců. Ale kritikům toto nestačí. Florida navíc zpřísnění práva držení zbraně odmítá.

Jako následek školního masakru na Floridě je Trump ochoten k malým reformním krokům. Ministerstvo spravedlnosti má zpracovat zákaz tzv. bump stocky, neboli nástavců, které z poloautomatických zbraní učiní plnoautomatické. Trump také podporuje efektivnější prověření těch, kteří zbraně nakupují.

V prvních dnech po masakru 17 mrtvých na střední škole ve Floridě to nevypadalo, že by Trump činil nějaké ústupky. Veřejný tlak ale roste, především kvůli protestům přeživších.

Florida odmítla zpřísnění zákona o zbraních. Přeživší říkají, že na vině je především enormní politický vliv zbraňové lobby NRA. Ti, kteří masakr na floridské střední škole přežili, oznámili demonstraci, která se bude konat 24. března ve Washingtonu.

Trump řekl, že očekává návrh ministerstva k regulaci již velmi brzo. Plně automatické zbraně jsou v USA zakázány, ale poloautomatické ne. Zařízení, jak z poloautomatické zbraně udělat plně automatickou jsou vše běžně dostupná již za cenu sta dolarů.

Již po masakru na koncertu v Las Vegas prezident Trump takovéto omezení podpořil. Ale tím nestojí proti vlivné lobby NRA, která ho navíc podpořila v kampani. Trump prý také podporuje snahy o seznam, které ukáže na dřívější tresty potenciálních kupujících. Seznam by měl zabránit předání zbraní těm, kteří již byli trestáni. Jenže tato malá změna na současném právu na zbraň v USA nic nezmění.

K větším změnám v ústavním právu spočívajícím ve vlastnictví zbraně Trump není ochoten. Ale velká většina Američanů to požaduje. Podle aktuálního průzkumu chtějí dvě třetiny Američanů přísnější zbraňové zákony.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.