Erdogan si připravuje pakt s nacionalisty

Financial Times. Ukazuje to posun tureckého prezidenta k pravicové agen, míní Financial Times.

Předseda turecké ultranacionalistické strany býval jeden z nejtvrdších kritiků Erdogana. Před třemi roky uvedl, že prezidentova snaha o posílení moci je „rozsudek smrti pro demokracii, záruka pro diktaturu, povolení pro korupci a zlodějnu.“

Jenže teď tvrdá realita volební matematiky dva bývalé nepřátele spojuje. Vláda uvolnila cestu pro formální volební pakt s Bahceliho Nacionalistickým hnutím a vládnoucím stranou Erdogana, AKP.

Toto spojenectví ukazuje na politický posun, který Erdogan provedl, když se nyní spojuje s klasickými pravicovými tureckými nacionalisty a blíží se jejich pozicím. Ale zároveň je patrné, jak je prezident oslaben slabými výsledky z průzkumů, které ukazují, jak ochabuje jeho podpora.

Takovéto spojenectví má velké implikace pro Turecko jak doma, tak i v zahraničí. Erdogan se dvoří straně, která má obzvláště tvrdý postoj ke kurdské otázce, která je velkým příznivcem trestu smrti a hluboce nedůvěřuje USA, EU a NATO.

AKP se alespoň do voleb v roce 2019 spojuje s MHP (nacionalisty), což omezí jejich politický prostor. V domácí politice to má dopady na demokratizaci a na kurdskou otázku. V oblasti zahraniční politiky to omezuje prostor pro zlepšení vztahu k USA, EU a Sýrii.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.