Macron chce financování od EU pro jižní Saharu

Financial Times.Francouzský prezident ukazuje na vysoké náklady sahelských operací.

Macron bude tlačit spojence EU, aby dali více podpory africkým jednotkám, které bojují proti islamistům na jižním okraji Sahary. Snaží se tím odlehčit zátěži francouzských jednotek. Macron a také Evropská komise požádají lídry EU o finanční závazky pro spojené síly G5 Sahel, které se skládají ze sil Mali, Burkiny Faso, Čadu, Mauretánie a Nigeru.

Paříž chce navýšit financování společných sil z 250 milionů eur na 300 milionů eur. Lídři zemí G5 se zúčastní schůzky v Bruselu. Macron bude také tlačit Mali k výsledkům z mírových rozhovorů s Tuaregy, kteří destabilizovali severní část země a poskytli bojovníky pro ozbrojené islamistické skupiny. Macron uvedl, že je potřeba kolektivně zajistit geopolitickou stabilitu regionu.

Francouzský prezident také oznámí 40 % nárůst rozvojové pomoci zemím G5 na 1,2 mld. euro na pět let. Terorismus a migrace zapříčinily, že Sahel, který se rozprostírá od Mauretánie k Čadu, je pro EU důležitější region. Mnoho z téměř 2,5 milionů uchazečů o azyl, kteří dorazili do EU v letech 2015-2016, přišlo přes Sahel. Region, který je skoro tak velký jako Evropa, se stal také destinaci pro extremisty z ISIS, kteří prchají ze Sýrie a Iráku.

OSN mírová jednotka je v Mali, jenže Francie si dlouhodobě stěžuje, že je jedinou zemí EU, která je ochotná provádět drahé vojenské operace přímo v regionu, i když tím přispívá k celkové bezpečnosti bloku. Od roku 2013 Francie osvobodila severní Mali od islamistických extremistů a pak rozšířila svou vojenskou intervenci na celý Sahel, jako součást tzv. Operace Barkhane.

Operace zahrnuje 4000 vojáků, hlavně zvláštních sil, které jsou podporovány drony, helikoptérami a stíhačkami. Americké drony poskytují zpravodajskou podporu. Operace Barkhane je nejdražších z francouzských vojenských intervencí v zahraničí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.