Macron zpřísňuje postoj k imigraci

Francouzský prezident připravil návrh zákona, který zpřísňuje podmínky pro udělení azylu a zrychluje deportace ze země.

Reforma urychlí žádosti o azyl a také deportace, napsaly o Macronově návrhu zákona o imigraci britské noviny Financial Times.

Francouzský prezident Emmanuel Macron schválil návrh zákona, který jde směrem zpřísněním francouzských imigračních politik. Má se urychlit žádost o azyl a také deportace. Macron se tím snaží uspokojit řadu těch, kteří jsou proti imigraci. Parlament bude o reformě hlasovat v červnu. Žádost o azyl je zkrácena na šest měsíců, odvolání bude jen 15 dnů. Úřady budou mít dále možnost zadržet ty, kteří odmítli azyl až na 135 dnů, zatímco budou čekat na deportaci.

Ministr vnitra uvedl, že zákon chce řešit rostoucí počet žádostí o azyl a také migrační tlak na francouzských hranicích, především z Itálie a Německa. Žádosti o azyl se minulý rok zvýšily o 17 % na 100 000, což je nárůst třetím rokem po sobě.

Policie mezitím zabránila asi 85 000 migrantů, aby vstoupili do země. Ministr vnitra naznačil, že právě laxní azylová politika Francie znamená, že do země jde tolik migrantů. Asi 700 000 lidí, kterým byl odmítnut azyl někde v Evropě, hledají „nějakou jinou zemi.“

Zpřísňování francouzské imigrační politiky navazuje na pozice, které zaujímají i další země EU. Stovky tisíc uprchlíků v roce 2015 vyvolali celoevropské protiuprchlické nálady. A otázka, jak rozdělit migrační břemeno, dělí EU. Francouzský ministr vnitra k tomu říká, že téma je extrémně politicky citlivé. A ukazuje na vzestup německé AfD.

Nedávný průzkum ukázal, že 63 % Francouzů si myslí, že v zemi je „příliš mnoho imigrantů.“ A další průzkum uvedl, že i Macronův zákon vnímají dvě třetin voličů jako příliš volný. Ovšem neziskové organizace zákon vehementně kritizují. Ty zákon zase považují za příliš přísný a nevyvážený. Někteří poslanci z Macronovy strany se také obávají toho, v jakých podmínkách jsou migranti zadržováni v detenci.

Akademici obvinili prezidenta z „dvojího jazyka“ ohledně migrace. Skupina zahrnuje i ekonomika Pisani-Ferryho, který pro Macrona psal ekonomický program. Podle nich prezident uprchlíky nevítá. V dopise píší, že jeho politika jde proti humanismu, o kterém jinak hovoří.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.