USA otevřou velvyslanectví v Jeruzalémě už v květnu

Reuters. USA jsou podle informací ministerstva zahraničí připraveny na to přestěhovat svoje velvyslanectví do Jeruzaléma letos v květnu.

Jedná se o změnu politiky, kterou USA sledovaly celé dekády. Prezident Donald Trump v prosinci 2017 uznal Jeruzalém za hlavní město státu Izrael, což způsobilo vlnu kritiky nejen v arabském světě. Toto rozhodnutí zaselo nesoulad mezi Spojené státy a Evropskou unii ohledně mírové politiky na Blízkém východě.

Podle vyjádření ministerstva zahraničí bude objekt amerického velvyslanectví v jeruzalémské čtvrti Arnona postupně rozšiřován. Doposud zde sídlilo konzulární oddělení, nyní se vytvoří prostor pro velvyslance a jeho tým, na konci roku 2019 by zde měla stát rozšířená budova velvyslanectví. Další konzulát ve východním Jeruzaléme bude i nadále sloužit Palestincům.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu informaci uvítal, zatímco Palestinci na ní reagovali s hněvem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.