V Číně se bude měnit vláda a projednávat nové reformy

Reuters. Ústřední výbor Komunistické strany Číny se chystá na třídenní plenární zasedání, které má od pondělka projednávat prohlubování reforem a také personální změny ve vládě. Ústřední výbor je největší rozhodovací orgán strany a zasedá v něm 170 členů.

Konkrétní obsah projednávaných reforem nebyl nicméně zveřejněn. Ve vyjádření se jen informuje o tom, že země potřebuje prohloubit strukturální reformy, podpořit spotřebu a také efektivní investice. Čínská vláda čeká na personální změny od října 2017, kdy se konal stranický sjezd. K personálnímu obnovení vlády dojde zřejmě v březnu.

Z personálii se už podle několika zdrojů hovoří o tom, že na pozici guvernéra Lidové banky Číny, tedy centrální banky, bude nominován Liu He, který vystudoval na Hardvardské univerzitě v USA.

Plénum by mělo formálně rozhodnout o reformách, které navrhne generální tajemník Si Ťin-pching.

V roce 2017 čínská ekonomika rostla 6,9 %, což byla první roční akcelerace růstu od roku 2010. Si byl opětovně zvolen do čela KS Číny poté, co slíbil vlnu ekonomických a sociálních reforem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.