Korejská krize je zpátky a s ní i možnost vzniku světové války

Olympijské uvolnění na Korejském poloostrově bude brzy passé a USA budou stát před otázkou, jak reagovat na severokorejské jaderné zbrojení a vyhnout se přitom válce.

Americký prezident Donald Trump dal minulý čtvrtek jasně najevo, že korejská krize je po olympijské pauze zpátky, píše pro National Interest bezpečnostní analytik a ředitel Centra pro národní zájem Harry J. Kazianis. V rozsahu ani ne dvou následujících měsíců se podle Trumpa můžeme ocitnout na prahu války.

(Článek publikujeme jako ukázku toho, jak vypadá nynější názorové spektrum v rámci americké zahraničněpolitické a bezpečnostní komunity. Pozn.red.)

Trumpovo požadování dalších sankcí pro Severní Koreji je správné, míní Kazianis dále. Není možné ignorovat zemi, která vězní svoje občany v systému GULAG a vyhrožuje USA jaderným peklem. Takovou zemi je třeba konfrontovat. A to je také přesně ten směr, kterým Trump jde. Trumpova administrativa tak rovněž ukázala, že se nenechá pobláznit severokorejskou olympijskou propagandou.

Hlavní otázkou, před kterou americká vláda stojí, je to, zda mohou sankce zvrátit výhledy na válku a přivést k diplomatickému vyjednávání? Nepovedou naopak ke konfliktu, který se rychle stane vojenskou katastrofou, která dokonce pohltí i vnější velmoci a poveden k nové světové válce?

Severní Korea pod maximálním tlakem

Dnešní sankce míří na to, aby oslabily možnosti severokorejského režimu v obchodování na moři, a nakonec dotlačily režim k vyjednávacímu stolu. Bude tu kumulativní efekt sankcí, které Severní Koreji ublíží tam, kde to hodně bolí – v ekonomice.

Díky celá řadě sankcí OSN, USA a také Japonska a Jižní Koreje, se nyní Pchjongjang nachází pod maximálním tlakem, který pro Kim Čong-una a jeho režim neznamená nic jiného než problémy. Současný tlak by zemi mohl v podstatě zbankrotovat, píše dále Kazianis.

Druhou složkou amerického tlaku je potom názor, že se USA asi nepovede Severní Koreu jaderně odzbrojit, ale ekonomický tlak zabrání tomu, aby mohla vyvinout modernější arzenál jaderných zbraní. Tedy, USA nemusejí být schopny Kima odzbrojit, ale mohou jeho program výrazně zpomalit.

Jednou z možností dalšího vývoje je, že severokorejský režim dojde k názoru, že je pod existenciálním hrozbou a potom tedy přijde k vyjednávacímu stolu. Pokud tomu tak je, Severní Korea má v těchto dnech možnost oslovit první dceru Ivanku Trumpovou, která je nyní v Jižní Koreji, jako sprostředkovatele. Odsud by potom mohlo dojít ke konkrétnímu procesu vyjednávání a denuklearizace Korejského poloostrova. I když by taková jednání rozhodně nebyla jednoduchá, dodává Kazianis.

Realistický scénář?

Je tu ale jiný a více realistický scénář. Pchjongjang po skončení ZOH odejde a hned po Paraolympiádě začne znovu testovat svoje rakety. Dá se očekávat, že severokorejský režim bude požadovat zrušení vojenského cvičení USA a Jižní Koreje Foal Eagle, které bylo zrušeno kvůli Olympiádě. V momentě, kdy k tomuto cvičení dojde, tak Severokorejci zatlačí zpátky. Jejich reakcí bude testování raket – Severní Korea vystřelí další testovací mezikontinentální střely na počátku dubna.

Věci ale mohou být ještě horší Severní Korea opakovaně vyjádřila svůj zájem o to testovat jadernou zbraň v atmosféře a mohla by se tak rozhodnout, že nyní nadešel k něčemu takovému ten pravý čas. Takový krok by demonstroval připravenost země velmi podobně jako to byl 60. letech v případě Číny s jejím jaderným arzenálem.

Aby to Severní Korea mohla udělat, potřebuje vystřelit mezikontinentální střelu hluboko do jižního Tichomoří, čímž bude jaderným spadem kontaminovat celý region. A jestli k tomu dojde, míní Kazianis, potom je možné, že Trumpova administrativa bude chtít reagovat. Tentokrát už vojensky. Spolehnout se na vojenský útok podobný tomu v Sýrii nebude stačit. Naopak Trump by mohl místo toho chtít „zlomit vaz“ severokorejskému režimu tím, že na zemi udeří sérii leteckých útoků. Jak by pak reagovaly Čína nebo Rusko se dá jen hádat.

Olympijské uvolnění bude brzy mrtvé a pohřbené.  A spolu s tím jenom naroste možnost vzniku války, která to nebyla po desetiletí, uzavírá Kazianis.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.