Italské volby: hlavní témata

Aktuálně: Nejdůležitější volby v EU jsou za dveřmi. Jaká témata dostala v italských volbách nejvíce prostoru?

Strany rozděluje postoj k EU, imigraci, daním a výdajům. Politické strany před italskými volbami, které se konají již 4. března, nešetří nápady. Návrhy sahají od rovné daně po nepodmíněný základní příjem a minimální mzdu. Financial Times se podívaly na některé návrhy nejdůležitějších voleb EU tohoto roku.

Imigrace

Středopravicová koalice, v níž je Forza Italia a také Liga severu, jsou schopné „jet na vlně nespokojenosti s migrační krizí.“ Itálie má celkově relativně malou populaci imigrantů, ale téma se stalo pro Italy hlavním, protože příliv migrantů přichází přes Středozemní moře. Od roku 2014 přistálo na březích Itálie 630 000 migrantů, více než 13 000 jich zemřelo na cestě. Imigrace dominovala ve zprávách. V roce 2016 bylo v hlavních televizních zprávách téměř tři tisíce zpráv o migraci. Hlavní noviny měly asi 270 zpráv na hlavní straně s hlavním titulkem ohledně imigrace – ukázala to studie EU. Manifest Ligy severu směřuje na anti-imigrační nálady se slogany jako „zastavte invazi.“ Hnutí Pěti hvězd a Demokratická strana zdůrazňují, že migrační krize byla výsledkem politických rozhodnutí, která učinila předchozí Berlusconiho vláda.

EU a euro

Migrační krize přispěla také k náladám proti EU. Asi 80 % Italů nesouhlasí s tím, jak EU zvládla migrační krizi, to je největší číslo u velkých ekonomik EU. EU je považována za součást problému Itálie. Dva ze tří Italů se domnívají, že EU špatně vede ekonomické záležitosti. Podpora Itálie pro jednotnou měnu je nejnižší v eurozóně. Strany hledají různé formy přizpůsobení i zlepšení vztahu s Bruselem. Liga severu je jasně proti EU – „Otroci Evropy? Ne díky.“ To je slogan této strany. Pět hvězd svůj postoj změnilo a chce „znovu vyjednat některá pravidla EU“, ale už nechce pořádat referendum o setrvání či odchodu Itálie z EU, jak řekl lídr strany Luigi di Maio. Kontrastní je postoj Demokratické strany, která říká svým voličům, aby podpořili právě ji – vybrali si Evropu, ne nacionalismus.

Daně

Co upoutá hned pozornost, je návrh rovné daně u 23 % a níže. Tato rovná daň by nahradila různé sazby u daní firem i jednotlivců. Pět hvězd chce nižší daně, vyšší kvalitu života, daňové úlevy pro nízko příjmové a také pro malé firmy. Demokratická strana říká, že bude snižovat daně, hlavně pro rodiny s dětmi, u investic a u trvalých úvazků. Daňový systém je citlivé téma. Daně jsou považovány za druhý akutní problém pro byznys v Itálii, hned po neefektivní byrokracii, tedy podle průzkumu Světového ekonomického fóra. Itálie je na žebříčku zemí dle snadnosti placení daní ze 190 zemí na místě 112. OECD k tomu říká, že problémem Itálie jsou velké daňové úniky, různé výjimky, které snižují příjmy, a obrovská složitost systému. Itálie je druhá po Mexiku, co se týká poměrem mezi skutečným a potenciálním výběrem DPH – tedy v měřítku vyhýbání se daním.

Životní úroveň

Reálný disponibilní příjem domácnosti je asi 10 % pod úrovní před krizí. Takže opatření, jak zvýšit životní úroveň jsou u strany populární. Je tu Pět hvězd s ideou nepodmíněnou základního příjmu pro všechny ve výši 780 eur. Ti, kteří mají z práce či důchodu méně, by dostali ten rozdíl. Kritici návrhu říkají, že to odrazuje od práce, není namířeno na extrémní chudobu a je to moc drahé.

Demokratická strana (což je vlastně italská sociální demokracie) navrhuje zdvojnásobit zdroje pro boj proti extrémní chudobě a zavést minimální mzdu. Forza Italia, Pět hvězd a Liga severu chtějí zrušit penzijní reformu, která postupně zvyšuje věk odchodu do důchodu. Itálie má největší podíl sociálních výdajů, které jsou směřovány do důchodů, hned po Polsku, a její populace rychle stárne.

Veřejný dluh je 133 % HDP, tedy nejvyšší po Řecku, a Itálie tak nemá moc manévrovacího prostoru ke zvýšení výdajů.

Ilustrační obrázek: Autor – Patafisik – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66663463

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.