Japonsko chce ulehčit pravidla pro víza pro kvalifikované pracovníky

Financial Times. Premiér Abe chce řešit nedostatek pracovní síly, ale je stále proti permanentní imigraci.

Japonsko chce změnit vízová pravidla, hledá více kvalifikovaných zahraničních pracovníků, aby vyplnili nedostatek pracovní síly. Vláda uvedla, že chce rozšířit kategorie pro víza a usnadnit pravidla. Hlavním cílem jsou profesionálové v oblasti technologie, ale také jsou potřeba pracovníci do oblasti péče, stavebnictví, dopravy a zemědělství.

Japonsko rychle stárne a potřebuje pracovníky, bude možná i znovu zvažovat některá tabu. Premiér Abe ovšem trvá na tom, že pracovníci přijdou jen na omezenou dobu, nechce permanentní imigraci. Abe jasně uvedl, že „jeho vláda nemá v úmyslu přijmout tzv. imigrační politiku. A toho se budeme držet.“

Základní podmínkou je tedy omezení doby pobytu a odmítnutí toho, aby pracovníka doprovázeli rodinní příslušníci.

Počet zahraničních pracovníků v Japonsku během posledních pěti let vzrostlo, je poptávka po práci, ale nabídka se kvůli stárnutí snižuje. Japonská míra nezaměstnanosti je na 2,8 %, poměr volných pracovních míst k žadatelům je nejvyšší od 70. let. V Japonsku bylo v roce 2012 682 450 zahraničních pracovníků. V roce 2017 to už bylo 1 278 670 lidí, tedy téměř zdvojnásobení.

Více než polovina nárůstu je ovšem díky mezerám ve vízovém systému, především studenty, kteří pracují na částečný úvazek a ti, kteří postupují technický trénink, ale ve skutečnosti vykonávají v továrnách nízko kvalifikovanou práci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.