Předseda švýcarské burzy chce elektronický frank

Financial Times. Romeo Lacher se domnívá, že krypto verze měny by zemi poskytla digitální náskok, píší Financial Times.

Švýcarsko by mělo spustit krypto verzi švýcarského franku ve snaze zajistit si konkurenční vedení v digitálních technologiích. Navrhnul to předseda švýcarské burzy.

Romeo Lacher pro Financial Times uvedl, že „e-franc“, který by jistila švýcarská centrální banka by pomohl jak lokální ekonomice, tak i elektronickým platebním systémům, které stále více nahrazují hotovost.

Kryptoměny jsou mezi centrálními bankéři velmi kontroverzní, mnoho z nich se obává volatilních měn jako je bitcoin. Panuje tedy i nejistota, zda by monetární autorita měla zavést digitální verzi vlastní měny. Švédská Riksbank, která v tomto pokročila nejvíce, naznačila, že zavede e-kronu“, ale konzervativnější švýcarská národní banka naznačila, že toto nezvažuje. Řekla, že potřeba krypto-franku tu není.

Transakce založené jak na hotovosti, tak bezhotovostní běží v zemi zcela hladce.

Lacher je předsedou tzv. SIX Group, která je vlastněná švýcarskými bankami a poskytuje servis finanční infrastruktury, včetně bezhotovostních plateb a také obchodování s akciemi.

Lacher se sám vyjádřil, že nemá rád hotovost a že e-frank by vytvořil řadu synergií. Již dříve řekl švýcarský ministr pro ekonomiku, že Švýcarsko chce být „krypto-zemí.“

Švýcarská nadace například stojí za druhou největší digitální měnou, ethereum.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.